Ada: A haladók fizetnek a Vihar hadműveletre emlékezőknek? A városból elűzött magyarokról miért nem emlékeznek meg?
Huszonkét éve, 1995. augusztus 4-én indította meg a horvát hadsereg a Vihar fedőnevű hadműveletet, amelynek során négy nap alatt ellenőrzése alá vonta a horvátországi szakadár szerb területek java részét. Onnan 150-200 ezer szerb nemzetiségű lakost üldöztek el, akiknek egy jelentős része Délvidéken, sokak magyarok által lakott településeken találtak maguknak új otthont.
A sok család életében máig traumát okozó eseményről Szerbia szerte a napokban emlékeznek meg.
És ha valaki szolidaritást tud vállalni az elüldözött szerb családokkal, akkor azok az épp a határon túli magyarok, akiket a Kárpát-medence számos országában üldözték és zavarták el otthonaiból.
Az idén 22 éve történt eseményre azonban „valamilyen oknál fogva” Adán kiemelt figyelmet fordítottak.
A félreértések elkerülése végett fontos kihangsúlyoznunk, hogy az elűzött családok tragédiájáról mindenképp meg kell emlékezni méltó módon. De hogy a politikai hátszél mennyire ad hitelességet egy olyan párttól, akik az események idején még a Szerb Radikális Párt háborús provokátorai voltak, az már megint csak egy másik lapra tartozó kérdés.
Mint ahogy az is elgondolkodtató, hogy egy erős magyar többségű járásban a kölcsönösség elve vajon miért nem érvényesül? Hiszen, hogy rájöjjünk arra, hogy a véres délszláv háborúk még kiket űztek el otthonaikból, ahhoz elég csak megnézni Ada 1991-es és 2002-es népszámlálási adatait. Ugyanis Adának 1991-ben 12.078 lakosából 10.010 magyar, 1075 szerb, míg 2002-ben 10.547 lakosából 8744 magyar, 1106 vallotta magát szerbnek. Innen is látszik, hogy Adáról több száz család menekült el a balkáni háborúk éveiben, ám értük nem szól a sziréna, miattuk nem osztanak ezer dinárokat vagy szerveznek összejöveteleket.