A felsőhegyi kiskirály és a falu, ahol megállt az élet
Délvidék-szerte számos kistelepülésеn jelent gondot, hogy a korábbi pezsgő kulturális vagy sportélet hanyatlásnak indult. Ugyanakkor kevés település vezetése tudja elmondani magáról, mindezt úgy sikerült elérnie, hogy közben a község vezetőjének bruttó fizetése megközelíti a 100 ezer dinárt, sőt az éves járandósága megközelíti az általa vezetett település éves költségvetését is.
A sokak szerint tejhatalommal bíró Bóbán Józsefnek, Felsőhegy vezetőjének azonban sikerült tető alá hoznia ezt a bravúros leépülést, miközben 13 éve lett volna ideje a bizonyításra.
Faluvezetésből elégtelen
Bóbán József 2005 óta vezeti Felsőhegyet, jelenleg is a helyi közösség elnöke, mindemellett Zenta község polgármesterének a tanácsadója.
Portálunk Felsőhegyen járva érdeklődött a helyiektől, mit érdemes tudni a Vajdasági Magyar Szövetség politikusáról. A faluban elmondták, hogy Bóbán a megélhetését sokáig a „márkázással” vagyis feketén történő valutázással, pénzváltással biztosította.
„Biztos ekkor szerette meg a pénz számolgatását…”
– mondja félmosollyal az arcán egy, a lapunknak nyilatkozó középkorú úr.
Van, aki arról mesél, hogy a választások előtt komoly ígéretek hangzottak el, egyrészt a falu nagyobb úgymond önrendelkezésének kiharcolása, vagy akár a helyi labdarúgóklub újjáélesztése kapcsán, hiszen sok a tehetséges labdarúgó a településen. De szó volt a helyi kulturális élet fellendítéséről is, ám ezek közül vajmi kevés valósult meg Felsőhegyen.
A forrongó hangulatot jól mutatja, hogy a helyiek 2018 januárjában egy lakóssági fórumot is összehívtak, amit a falu vezetése hosszú évek óta elfelejtett megtenni, ezért ezt is csak egy aláírásgyűjtéssel tudták „kikövetelni” a település vezetésétől. A fórumon a lakosokból csak úgy záporoztak a panaszok. Ígéreteket ugyan kaptak, de azok betartása ismételten elmaradt, mint az utóbbi években már oly sokszor.
A Magyar Szó helyszíni beszámolója szerint Bóbán a fórumon felmerülő lakossági vádakat olykor indulatosan és személyeskedve igyekezett inkább kevesebb, mint több sikerrel cáfolni, ami persze még jobban felborzolta a jelenlévők kedélyeit.
Zentának átjátszott hagyományos rendezvény
Zentán idén április 29-én szervezik meg a hagyományos Birkanyíró és Birkapörkölt Főző Fesztivált, a rendezvény plakátjának tanulsága szerint immár a 16. alkalommal. Csakhogy ez hazugság. Zentán csupán néhány éves hagyománya van a rendezvénynek, miután azt a nagy sikerre való tekintettel kisajátította Zenta.
Vagyis: ha úgy tetszik, „meglopták” a felsőhegyieket, akik hosszú évek alatt felépítették a Délvidék-szerte és az országhatárokon túl is hírnévnek örvendő népünnepély-szerű rendezvényt.
A felsőhegyi emberek szemében ez mindmáig hatalmas szálka. Ezt nem tehette volna meg a VMSZ-es városvezetés, ha Bóbán és a VMSZ-es tanácsnokok által vezetett Felsőhegy ellenállt volna. Ez azonban nem történt meg, így 2013 óta a rendezvény helyszíne a zentai vásártér.
Pedig annak idején, konkrétan 2001-ben még a Petőfi Sándor M.E. szervezésében indult útjának a rendezvény, majd fokozatosan bővült a program, előbb a kézi és a gépi birkanyíró megmérettetéssel, majd a tejtermékek kiállításával. A 9. rendezvényt már a felsőhegyi HK szervezte, majd 2013-ban a VMSZ-hez köthető Zentai Gazdakör szervezésében a zentai vásártér lett az új otthona a programnak.
Abban a felsőhegyiek szinte mind egy emberként egyetértenek, hogy megkárosították őket és a megkérdezésük nélkül olyan rendezvényt ragadtak el tőlük, amelyet hosszú éveken át nagy gonddal építettek fel.
Hóeke az udvaron, jég az utakon
A Magyar Szó március elején Gazdátlan falu címen közölt egy cikket arról, hogy miközben március elején a folyamatos túrás, takarítás és sózás után Zentán már nemigen voltak csúszós útfelületek, addig a községi központtól mindössze pár kilométerre levő Felsőhegyen, ennek nyoma sem volt.
Néhány éve a falu is kapott egy hóekét azzal a céllal, hogy szükség esetén helyben meg tudják oldani a polgárok (vagyis a falu vezetősége) a hóeltakarítást. Nos, ennek a hóekének a megjelenésére (is) várt a lakosság, de hiába. Talán belepte valahol a hó – írja a Magyar Szó. A portálunknak nyilatkozó egyik helyi lakos azt is elmondta, hogy mindenki nagyon jól tudja hol az a hóeke, Bóbánék udvarán. Hogy miért nem használták? Ez az, amire már senki sem kapott választ.
Mindeközben a legnagyobb közösségi portálon megjelent egy kép, amelyen az látható, hogy miközben a faluban nem takarították el a jeget, Bóbánék háza előtt egy megbízott fiatalember felverte a jeget.
Hiába, nem lehet mindenki a falu vezetője, ő a politikában tanult meg egyensúlyozni, a helyi lakosok pedig ezt tanuljanak meg a jégen.
A tanácstalan tanácsnok
Nemrégiben a zentai ellenzéki képviselők közül Boris Zec, a Zenta a zentaiaké frakció tagja nyilvános adatokért fordult a városvezetéshez. Arra volt kíváncsi, hogy a polgármester által alkalmazott két tanácsadó, Bóbán József és Petar Terzić tiszteletdíjának kifizetése pontosan mennyibe is kerül a község lakosainak.
Az írásos kérdésben konkrétan arra is kíváncsi volt, hogy Bóbán József mint „helyi közösségekkel megbízott polgármesteri tanácsosként” mivel foglalkozik heti 40 munkaórában – immár húsz hónapja.
A község válaszából nem derült ki, hogy Bóbán Józsefnek pontosan mi a munkaköre és az sem, hogy milyen eredményeket ért el, az viszont igen, hogy
a polgármesteri tanácsosok havi nettó fizetése 68.025 dinár, bruttó fizetése pedig 94.900 dinár.
Ez nagyjából két általános iskolai tanár teljes havi bérének felel meg, persze a tanácsos munkaköre „jóval fontosabb”, mint holmi pedagógusoké. Ők csak a jövő generációit oktatják, miközben Bóbán Zenta község polgármesterét látja el napi nyolc órában hasznos tanácsokkal. Bóbán József egymaga közel annyi pénzt kap fizetésként a községtől, mint a teljes felsőhegyi helyi közösség.
Kérdés azonban, hogy valóban ennyit ér a munkája? Erre a kérdésre azonban már a felsőhegyieknek kell megadniuk a választ.