Egyéb 

A magyargyűlölő Đilas portréja

djilas 2Dragan Đilas 1967-ben született Belgrádban. Itt fejezte be az általános iskolát és a gimnáziumot, majd a Gépészeti Kar légvédelmi szakirányán szerzett diplomát.

Pályafutását liberális firkászként kezdte: az Index Rádióban dolgozott, majd egyike volt a B92 rádió alapítóinak. Egyetemi évei alatt részese volt az úgynevezett ellenzéki megmozdulásoknak (már akkor érezhette, hogy ez még egyszer kifizetődő lehet).

 Gyorsan ráunt. Öt évig semmit sem csinált. Aztán 1997-ben újra elkezdett tüntetgetni, de legnagyobb aktivitást 2000-ben fejtett ki, amikor már egyértelműen lehetett érezni a „dögszagot”, vagyis a miloševići rezsim bukása szinte biztos volt. Negatív hősünk megszimatolta a lehetőséget. Onnantól kezdve lassan de biztosan beindult a karrierje, párttársaival együtt sikeresen építette a szerb demokráciát, amely rablóprivatizációkban, a középosztály teljes leépítésében, sikkasztásokban, a polgárok kifosztásában és a nemzeti kisebbségek, főleg a magyarok jogainak további taposásában merült ki.      

Három évig (2004-2007) a Köztársasági Elnöki Népiroda igazgatója volt, amelyet előde Boris Tadić alapított. A második Koštunica-kormány idején pedig egy éven át volt tárca nélküli miniszter, aki a Nemzeti Beruházási Terv irányításával volt megbízva (na, ott aztán volt mit lopni). Belgrád polgármesterének kétszer választották meg: először 2008-ban, másodszor pedig az idén. A hatalmas médiahátszél ellenére mindkétszer kis különbséggel győzött.

Ami a (legenyhébben fogalmazva gyanús) üzleti tevékenységét illeti, egyebek között társtulajdonosa a Multikom vállalatnak, amely a volt jugoszláv térség médiapiacának egyik főszereplője (vagyis a szerb média óriási része Đilas kezén van). Ez a cég 2010-ben a 28. leggazdagabb szerbiai vállalatnak számított. A nemrég megszűnt Press napilapot egy az egyben Đilas birtokolta és irányította közeli barátjával Miroslav Miškovićtyal, Szerbia legnagyobb tycoonjával együtt, akit az ügyészség minap kihallgatott súlyos korrupciós ügyek kapcsán.

Đilasnak összesen 14 nagyméretű (és persze homályos) üzleti vállalkozása van Szerbiában és Montenegróban. Hozzávetőlegesen sem lehet felbecsülni, megjósolni mekkora vagyonnal rendelkezik. Amit eddig beismert: egymillió euró értékű villája van.

Politikai karrierjének csúcsa: idén sikerült kitúrnia a szerbiai elnökválasztáson levitézlett Boris Tadićot a „sárgák” elnöki foteljából. Đilas lett a Demokrata Párt első embere. Alighogy kinevezték, első legmarkánsabb kijelentése máris a magyarok ellen irányult. Azt nyilatkozta, hogy a két temerini fiú, Szakáll Zoltán és Horváth Árpád, akik amnesztiában reszesültek, és 8,5 év raboskodás után kiszabadultak, nem érdemeltek kegyelmet.

Aki eddig azt gondolta, a Demokrata Párt akár egy kicsit is különb, mint bármelyik szerb nacionalista szervezet, most nyugodtan levonhatja következtetését.

F. L.        

Hasonló bejegyzések