Ha menni kell, hát menni kell!
A hasmenésnek különféle okai lehetnek, közülük az egyik, ha romlott, erjedt, fertőzött étel kerül a szervezetbe. Ételeink leginkább tavasszal, illetve nyaranta kerülnek kapcsolatba a baktériumokkal és a vírusokkal, amikor forró, párás a levegő, de a téli időszakban is előfordulnak ilyen típusú fertőzések. A rossz étel elfogyasztása utáni időszakot mindenki ismeri: a 24–48 órán át tartó hasi izgalom eredményeképpen több időt töltesz a mellékhelyiségben, mint a lakás többi pontján együttvéve, és bizony a kiadós gyomorrontás nem csupán hasmenést okoz, hanem a hangulatra és közérzetre is kihat.
A mikrobiológiai veszélyforrások kockázatát nem csupán a kézmosás elmulasztása növeli, hanem az ételek nem megfelelő tárolása, a fertőzött ételek között létrejövő keresztfertőzések, illetve a többszöri újramelegítés is. A megfelelő higiénia azonban könnyen megakadályozhatja az ételfertőzések, s így a kínzó hasmenés kialakulását.
Étteremben
Ha lehet, válassz olyan éttermet, ahol belátsz a konyhába. Ez sem biztosíték arra, hogy az ételeket a megfelelő higiénés előírások betartásával készítik el, de egy minimális szinten betekintést enged a körülményekbe. Mindemellett alaposan moss kezet, és csak forró levegővel vagy eldobható papírkendővel töröld meg a kezed, a ki tudja, mióta a mosdóban ázó törölközőket pedig kerüld el. Mindenképpen friss ételt válassz, és mellőzd a tejterméket is tartalmazó salátaönteteket.
Otthon
A gyanús ételeket mindig dobd ki a hűtőből. Ami illatában gyanakvást kelt, inkább távolítsd el, és figyelj arra is, hogy a hűtőben mindig megfelelő hőmérséklet legyen. A főtt ételeket, amint kihűltek, vagy fagyaszd le, vagy tárold a hűtő leghidegebb részében, és minél hamarabb fogyaszd el. Mielőtt étellel dolgoznál, mindig alaposan moss kezet, és ismételd meg a munka során többször, amikor szükséges. Arról is mindig győződj meg, hogy az eszközeid, a kések, a villák, a kavarókanalak szintén tiszták, és ne használd ugyanazt a kést hússzeleteléshez, amit zöldségekhez alkalmazol.
A fagyasztott ételt a hűtőben olvaszd ki, tovább tart, de sokkal biztonságosabb. Az újramelegített ételeket legalább 5-10 percig melegítsd, így elkerülhető, hogy a különböző mikroorganizmusok fejlődésnek induljanak bennük.
Hasmenés utáni étrend
Vírusos hasmenés esetén a legjobb, ha hagyod, hogy a kórokozók kiürüljenek a szervezetedből, és lehetőleg nem veszel be semmilyen gyógyszert. Amennyiben azonban a tünetek 24 óránál tovább tartanak, a gyógyszeres kezelés nem kerülhető el. Amíg a tünetek fennállnak, nem ajánlatos enni, a folyadékbevitel azonban létfontosságú, és sose hanyagold el. A hasmenés és a hányás komolyan csökkenti a szervezet vízkészleteit, ezzel fontos elektrolitokat is kivon a testből (például a nátriumot és a káliumot), ezért érzed magad levertnek egy-egy hasmenéses epizód után.
Elektrolitpotló ital
Forralj fel egy liter vizet, majd hagyd kihűlni. Tegyél bele egy marék cukrot, egy csipetnyi sót, és idd meg.
Amikor visszatért az étvágyad, ne fogyassz nehéz ételeket, a legjobb a száraz pirítós, a fekete tea és a hámozott, szeletelt alma vagy a főtt krumpli. Egy nappal a hasmenés után még nem ajánlatos nehezebb élelmiszereket fogyasztani.
Valószínűleg a hasmenéses időszakban sikerült a bélrendszeredből a szervezeted számára fontos, hasznos mikroorganizmusokat is kiürítened, ezért a normális étkezés újrakezdésekor érdemes 1-2 pohár joghurtot is fogyasztanod naponta, legalább egy héten keresztül.
Figyelem!
Ha 2 napon belül nem múlik el a hasmenés, feltétlenül keresd fel az orvosodat, mert könnyen lehet, hogy antibiotikumkúrára lesz szükség a makacs fertőzés kezelésére!
(hazipatika.com – Gye)