Egyéb 

Édesítőszer: igen vagy nem?

edesitoszerAzt hogy a túlzott cukorfogyasztás káros lehet, már mindenki tudja, de vajon a cukorpótlók egészségesebbek lehetnek? Éljünk vékonyan vagy egészségesen, mert a kettő nem ugyanaz!

A túlzott cukorfogyasztás elhízáshoz, fogszuvasodáshoz és más kellemetlen betegségekhez vezethet, ezért érdemes kordában tartani a cukorfogyasztást. Aki egészségesen szeretne élni, vagy épp diétázik, a boltok polcairól a cukorpótló szereket emeli le, a cukor előtt.

Ám a mesterséges anyagokkal megáldott cukorpótló szerek vajon nem károsak egészségünkre? Melyik a jobb választás? A kevesebb ám természetesebb cukor, vagy a mesterséges édesítőszer, amely tele van idegen anyaggal és mesterséges adalékokkal, Aki mindkettőtől fél, használjon felváltva cukrot, mézet, nádcukrot, vagy épp aszalt gyümölcsöt.

Ma már a boltok polcain széles a választék a különböző édesítőszerekből, de hogy melyik a legjobb, ki tudja. Különbséget kell tenni az édesítőszer és a cukorpótló között. Az édesítőszer szintetikus édesítő, amely mesterséges úton készül, nincs energia értékük, sem biológia hasznuk. Mivel nem emelik meg a cukorszintet így cukorbetegek és diétázók is előszeretettel fogyasztják.

A legismertebb édesítőszerek:

Szaharin:

Sokkal édesebb, mint a cukor, és árban is kedvezőbb kategóriába tartozik. A vásárlók többsége furcsa utóíze miatt márkát váltott. A termék érdekessége hogy Amerikában csak úgy lehet forgalomba hozni ezt a fajta édesítőszert, hogy rá van írva: állatkísérletekben rákot okoz.

Ciklamát:

A cukornál sokkal édesebb és hőre nem bomlik le, ezért főzni is jól lehet vele. Amerikában már ezt a fajta édesítőszert betiltották.

Aszpartam:

Az egyik legdrágább édesítőszer, amely hőre és fényre is igen érzékeny. A legtöbb cukormentes light termék ezzel van édesítve. A cukormentes üdítők, cukormentes fagylaltot, és más élelmiszerek pl. a rágók is tartalmaznak, ám nagy mennyiségben hasmenést és más kellemetlen tünetet is okozhat.

A vita továbbra is folyik arról, hogy mennyi a megengedett mennyiség ezekből a szerekből, az orvosok szerint igen komoly gondot okozhat a fogyasztásuk hosszú távon. Fejfájás, ízületi fájdalom, hajhullás, zsibbadás, hasmenés, gyomorfájdalom és még sorolhatnánk a tüneteket. Ám a gyártók azt mondják, nem lehet annyit belőle elfogyasztani napi szinten, ami káros lehet szervezetünkre.

Ám azt is figyelembe kell venni, hogy a cukorfogyasztás az utóbbi években hatalmasat ugrott. Gondoljunk csak bele, mennyi olyan termék van a boltban, ami tartalmazz cukrot, a sok csokoládé, sütemény, üdítő, gabona pelyhek és még sorolhatnánk a termékek sokaságát.

Régen sokkal kevesebb cukrot fogyasztottunk, nem volt népbetegség a cukorbetegség és az elhízás em. Egyre kevesebb gyümölcsöt fogyasztunk, helyette inkább a cukros üdítők, a kekszek, és aprósütemények a menők. Talán a mesterséges édesítőszerek helyett inkább vissza kéne fogni az édes termékek fogyasztását, és több mézet, nádcukrot, vagy épp gyümölcsöt vásárolni.

Végül említsünk meg egy újfajta édesítőszert, a Steviát, amely Dél amerikai indiánok jóvoltából már nálunk is kapható, akár édesítőszerként, akár maga a növény is. A stevia csökkenti a magas vérnyomást, a koleszterin szintet, levele 30 x édesebb a cukornál, míg a belőle készült kivonat kb. 300 x édesebb. Gombaölő hatása miatt a Candida ellen is hatásos. A növényről elég pár levelet leszedni és máris dobhatjuk a teába vagy kávéba. A növény már hazánkban is megvásárolható. Cukorbetegek és fogyókúrázók is fogyaszthatják rendszeresen. Amerikában a coca Colát már steviával édesítik.

Azt javasoljuk, hogy aki szeretne fogyókúrázni rövid időre bátran, váltsa fel a cukrot édesítőszerekre, ám aki egészségesen szeretne élni, inkább a cukorfogyasztást mérsékelje le.

(Gye)

Hasonló bejegyzések