Egyéb 

Szemölcseinkről…

szemolcsA szemölcsök kellemetlenek, de ártalmatlanok. Némelyek maguktól eltűnnek néhány nap alatt, mások akár hónapokig vagy évekig is makacsul kitartanak.

Ahogy a herpeszt, úgy a szemölcsöket is vírus okozza. Több mint száz vírusfaj felelős a szemölcsök kialakulásáért, legtöbbjük a HPV-k közé tartozik. Néhány közülük különösen veszélyes lehet, így például az, amelyik a nemi szervek környékén alakul ki. Bármilyen szemölcse is van, soha ne piszkálja, ne vakargassa vagy csipkedje, bármekkora is a kísértés, mert ily módon vírusok millióit viheti át más bőrfelületre, ahol újabb szemölcsök alakulhatnak ki.

A szemölcsöket okozó vírusokat nagyon könnyen el lehet kapni. Az uszodák, strandok vizébe kerülnek a fertőzöttekről levált hámsejtekkel, és a vízben lebegve könnyedén megtalálják újabb áldozatukat. Közvetlen testi kontaktussal is terjedhetnek, elég hozzá csak egy kézfogás. A bőrön lévő apró sérülések kedveznek a vírusok bejutásának a szervezetbe. A gyerekek játék közben is könnyen elkaphatják a vírusokat. Minden negyedik gyermeknek van vírusos szemölcs a kezén vagy a lábán. Attól függ, hogy valóban megfertőződünk-e a vírussal vagy sem, hogy mennyire erős az immunrendszerünk. Az erős immunrendszer megakadályozza, hogy a vírusok kerekedjenek felül.

Megelőzés

A vírusfertőzéseket nem lehet száz százalékos biztonsággal elkerülni. Még erős immunrendszer mellett is szükség van óvintézkedésekre; mindenki a saját papucsát és a saját törülközőjét használja az uszodákban és a strandokon!

A szemölcsök típusai

Közönséges szemölcs (verruca vulgaris)

A szemölcsök ezen típusa könnyen felismerhető karfiolszerű kinézetéről. Körülbelül borsó nagyságúak, színük (lehet fehér, szürke vagy barna) és formájuk változó. A leggyakrabban az ujjakon, a körmök közelében, a kézfejen, a térd vagy a könyök környékén vagy az arcon fordulnak elő.

Uszodaszemölcsök (mollusca contagiosa)

Ezek a szemölcsök ártalmatlan félgömbformájú kinövések. Felületük fényes, leginkább a paprikához hasonlítható. A közepük behorpadt. Az uszodákban rendkívül gyorsan fertőznek. A hűvös nedvesség felpuhítja a bőrt, így a szemölcsvírusok könnyedén bejuthatnak a bőrbe. A gyerekek gyakrabban fertőződnek meg, különösen veszélyeztetettek közülük, akiknek atópiás dermatitiszük is van. Többnyire a gyerekek hasán, hátán, karján vagy lábán jelennek meg a szemölcsök. Az uszodaszemölcsök csoportokban jelentkeznek. Ez az egyik legszembetűnőbb jellegzetességük. A többi szemölcstől eltérően ezt a típust nem a humán papillomavírus okozza, hanem a himlővírusok közé tartozó faj (Molluscipoxvirus).

Talpi szemölcsök (verruca plantaris)

Ahogy a növények gyökerei a földben, úgy növekednek a talpi szemölcsök is belülről, elsősorban a talpon. Nem pusztán kozmetikai problémát jelentenek, hanem nagyon fájdalmasak is. Minden lépés kínszenvedés lehet annak, akinek a talpán ilyen szemölcsök vannak, mert belülről nőnek, és kívülről csak egy kis részük látszik, valójában sokkal nagyobbak, s mint ilyen, nagyon nehezen lehet megszabadulni tőlük. Ha nem távolítják el maradéktalanul, a szemölcs kíméletlenül kiújul. A szemölcsök barnás vagy szürkés színűek, a sötét kis pöttyök pedig a járás okozta apró bevérzések.

Lógó szemölcsök (verruca filiformis)

A lógó szemölcsök, hosszúkás, szálas, sokszor ecsetfejszerű, fehéres vagy bőrszínű kinövések. Főleg az arcon, a nyakon, az ajkak környékén, a szemhéjon, az állon és a homlokon alakulnak ki. Nagyon könnyen terjednek, elég hozzá a fertőzött személyt megérinteni, és egyik testfelületről a másikra is átvihető. Mivel érzékeny testfelületeken alakul ki, csak orvos távolíthatja el őket.

Lapos szemölcsök (verruca plana)

Főleg gyerekeknél és fiataloknál fordul elő, de idősebbeknél is jelentkezhet. A szemölcsök az arcon, a csukló környékén, a kézfejen és az alkaron alakulnak ki, ritkábban az arcon vagy a lábszáron. Lapos dudorok a bőrfelszínen, ezért sokszor összetévesztik őket az anyajegyekkel. Ha egy barna vagy bőrszínű foltról nem tudja eldönteni, hogy valójában mi is az, forduljon bőrgyógyászhoz!

Szeborreás szemölcs

Lencse vagy bab alakú jóindulatú bőrdaganatok. Általában a kor előrehaladtával jelennek meg. Mivel laikusok nem tudnak különbséget tenni jó és rosszindulatú elváltozás között, és a szeborreás szemölcs könnyen összetéveszthető a bőrrákkal (mindkettő sötét vagy tarka színű) vagy festékes anyajeggyel, az ilyen típusú szemölcsöket mindenképp mutassa meg bőrgyógyásznak!

Genitális szemölcsök (verruca genitalis)

Ezek a szemölcsök szexuális úton terjednek, és nagyon veszélyesek lehetnek. A szemölcsök ezen típusát okozó vírus a felelős a vírus okozta méhnyakrák kialakulásáért is. Ma már létezik HPV elleni védőoltás, bár még vitatottak a lehetséges mellékhatásai. Ne kísérletezzen otthoni kezeléssel! Minél hamarabb orvoshoz fordul, annál jobb. Ne felejtkezzen meg partneréről sem, akkor sem árt a vizsgálat, ha nála még nem jelentkeztek a tünetek.

Hogy lehet megszabadulni a nem kívánt szemölcsöktől?

Lefagyasztás

Az orvos -196 oC-os folyékony nitrogénnel fagyasztja le a szemölcsöt. A szemölcs körül ennek hatására hólyag keletkezik. Legkorábban egy hét múlva esik le a szemölcs.

Levágás, leégetés

A szemölcsöt az orvos közvetlenül is eltávolíthatja; levághatja éles sebészi ollóval vagy leégetheti. Mindkét módszer hegeket hagyhat hátra. A nagyméretű, nagy felületű szemölcsöket lézerrel is eltávolíthatja. Néhány napig a szemölcs helye fájdalmas lehet, ám ritkán marad hátra heg. Az utóbbi és a leégetés helyi érzéstelenítésben vagy ritkán altatásban is elvégezhető.

Otthoni praktikák bevetése előtt forduljon orvoshoz!

Ha valamilyen otthoni praktika vagy gyógyszertárban kapható szemölcseltávolító szer segítségével szeretne megszabadulni szemölcseitől, előbb keressen fel egy bőrgyógyászt és kérdezze meg, milyen módszer lenne a legmegfelelőbb az Ön számára, mivel vannak olyan szemölcsök, amelyeket csak orvos távolíthat el. Valamint a különböző készítmények és praktikák nem univerzálisak, vagyis nem mindegyik alkalmas mindenféle szemölcs eltávolítására, sőt akár ártalmasak is lehetnek.

(Adler-Apotheke – Gye)

Hasonló bejegyzések