Körmeinknek is szüksége van a vitaminokra
Nyáron ösztönösen többet törődünk a körmeinkkel, viszont télen, amikor zárt cipőket, csizmát, kesztyűt hordunk, és a körmeink kevésbé vannak szem előtt, sokan hajlamosak elhanyagolni az ápolásukat. Pedig a napfény hiánya, a kevésbé vitamindús táplálkozás a körmöket is megviseli.
Csak akkor egészségesek és szépek a körmök, ha eléggé hidratáltak. A kevés tápanyaghoz jutó, száraz köröm töredezik, bereped, és a sérült részeken könnyen gombás fertőzések, gyulladások alakulhatnak ki.
Ahogyan a bőrünk rendbetételét is alapos radírozással, hámlasztással szoktuk kezdeni, a körömápolásnál is az az első lépés, hogy eltávolítjuk a köröm elhalt fölső rétegét. Körömvágáskor hetente legalább egyszer polírozzuk finom szemcsézésű reszelővel a körmeink teljes felületét. Ezt persze óvatosan kell végezni, nehogy sérülést okozzunk. A polírozás után a körmöket kenjük be ápoló olajjal.
Fontos, hogy mindig csak saját reszelőt használjunk, soha ne kérjük kölcsön senkiét, még közeli családtagét sem, mert a reszelő mélyedéseiben megülnek a kórokozók, és tovább terjeszthetik a fertőzéseket. Télen különösen fontos, hogy a lábunkon ne hagyjuk hosszúra nőni a körmöket, vágjuk rendszeresen, lehetőleg egyenes vonalúra. A zárt, szűk, főleg hegyes orrú cipő ugyanis visszafelé nyomja a túl nagyra nőtt körmöt, a körömlemez elválik az alatta levő bőrtől, és a kialakult résbe behatolnak a kórokozók.
Az egészséges köröm egyenletesen rózsaszínes, nem foltos, nem töredezett, és hetente körülbelül három millimétert nő. Ha ehhez képest valamilyen eltérést észlelünk, elképzelhető, hogy A-vitamin- vagy kalciumhiányunk van. Télen érdemes ezeket vitaminkészítményekkel pótolni.
(STOP-Gye)