Sötét jövő vár ránk
A vallási és kulturális különbségek, a szegénység és a pénzügyi kilátástalanság összecsapásokat generálhat.
A következő években egyre gyakoribbá válhatnak Európában és szerte a világon a gazdasági helyzettel kapcsolatos zavargások – vélekednek biztonságpolitikai szakértők. Egy Amerikában nyilvánosságra hozott tanulmány húsz éves előrejelzése szerint további megmozdulásokat eredményezhet a gyorsuló migráció és bevándorlás – hangzott el a Kossuth Rádió reggeli műsorában.
Kicsi az esély, hogy Európában megvalósul az integráció, állandósul a kelet-európai országok lemaradása a nyugattól és Dél-Európa sem tud felzárkózni belátható ideig – jósolják amerikai szakértők. Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő a tanulmányról szólva kifejtette: a migráció új hulláma új kihívások elé állítja Európát és a világot. A migránsok 90 százaléka ugyanis gazdasági migráns, csak töredéke hagyja el országát politikai okok miatt. Az előrejelzések szerint Európáról a legtöbben a volt jugoszláv tagköztársaságokból vándorolnak el.
Nógrádi György felhívta a figyelmet az Európai Uniós „lukas migrációs hálójára” is, idesorolva a görög, az olasz, valamint a spanyol határt Afrika irányába.
Magyarország területére is egyre több illegális bevándorló érkezik, az integráció pedig a legnehezebb feladat. A vallási és kulturális különbségek, a szegénység és a pénzügyi kilátástalanság összecsapásokat generálhat világszerte, nem csoda, hogy a fiatalok radikalizálódnak – mutatott rá a szakértő, hozzátéve azt is: 2012-ben korábban elképzelhetetlen mennyiségű háború zajlott a világban, ennek hatásaival pedig még nem számoltak.
Az előrejelzések szerint 2030 az USA-ban színes bőrű többség lesz, Európa pedig elöregszik, az „utánpótlás” előteremtésére pedig nincs egységes uniós álláspont. Az amerikai elemzések alapján a bruttó gdp-t tekintve 2027-re Kína világelső lesz, ez pedig alapvetően új biztonságpolitikai helyzetet teremt.
(Kossuth Rádió – Gye)