Riadó: Orrdugulás
Ki ne ismerné azt a rettentően kellemetlen érzést, amikor az ember egy-egy meghűlés alkalmával csak kapkod a levegő után? Az orrfúvás mit sem ér, az inhalálás pedig csak ideig-óráig hatásos. Szerencsére léteznek már olyan, bárki számára könnyen elérhető szerek, melyek használata gyakorlatilag megszünteti az említett panaszokat!
Ha beköszönt a tél, és a hűvös idő akkor előbb-utóbb szervezetünk találkozik nemkívánatos kórokozókkal.
Leggyakrabban ezek különböző vírusok, melyek felső légúti megbetegedéseket, közönséges nevén náthát okozhatnak. Bár ezek a megbetegedések általában nem tartoznak a legsúlyosabb kórképek közé, és csupán tüneti szerek használatával mintegy 7-10 nap alatt gyógyulnak, kellemetlen tüneteik révén mégis jónéhány álmatlan éjszakát okozhatnak kicsiknek és nagyoknak egyaránt.
A bakteriális eredetű megbetegedések (melyek leggyakrabban felülfertőződés következtében alakulnak ki) már komolyabb terápiás beavatkozásokat, nemritkán antibiotikum adását igénylik.
Mindkét esetben kulcsfontosságú azonban – részint a szubjektív tüneteket enyhítése, részint a súlyosabb fertőzések megelőzése céljából – az orrüregi és arcüregi nyáktermelés mérséklése, a váladék kiürülésének elősegítése, és az orrdugulás megszüntetése.
Miért orrspray?
A légutakat bélelő nyálkahártya egy fertőzés esetén erőteljesen megduzzad, jelentősen beszűkítve az orrüreg járatát, erőteljesen nehezítve ez által a levegő szabad áramlását. Az így kialakuló kellemetlen tünet az orrdugulás. Ilyenkor a nyálkahártya által termelt váladék mennyisége, minősége is megváltozik: vírusos és allergiás megbetegedés esetén híg, vizes orrfolyás; míg bakteriális fertőzések esetén inkább sűrűbb, gennyes, sárgás-zöldes váladékozás indul meg.
Az orrcseppek/orrsprayk feladata az orrdugulás enyhítése, és egyes készítmények alkalmasak a légúti váladékozás mérséklésére is. Mivel az orrcsepp csupán érkezési helyén képes kifejteni hatását, fejünk ide-oda döntögetésével is csak minimális területen terjed szét, az arcüregeket bélelő nyálkahártyára pedig gyakorlatilag el sem jut, ezért inkább az orrsprayt javasoljuk, ami a befújást követően porlasztott formában kerül a légutakba, a lehető legnagyobb nyálkahártya felületen, és a nehezebben hozzáférhető arcüregekben is kifejtve ezáltal hatását.
Hogyan szűnik meg az orrdugulás?
Az orrsprayek zöme kettős hatóanyag-tartalommal bírnak: egyik komponensük érösszehúzó hatású, melynek révén hatékonyan csökkentik a nyálkahártya-duzzanatot, s ez által a kellemetlen orrdugulás érzését.
Másik hatóanyaguk váladékoldó hatású, azok közül is az N-acetylcystein (NAC). Ez az anyag hivatott a légúti váladékot oldani , a következő módon: a molekulák a váladékban található diszulfid-hidak bontásával hígabbá, s ez által könnyebben kiüríthetővé varázsolják a légutakban képződött sűrű, viszkózus, tapadós nyákot. Az NAC – szemben egyéb nyákoldó hatású szerekkel – nem fokozza a váladéktermelést.
(WEBbeteg – Gye)