Az EU megindult lefelé a lejtőn?
Tavalyi év folyamán Ausztriában kezdeményeztek kilépést az Európai Unióból, majd a horvátok jelezték aggályaikat a tagsággal kapcsolatban, a magyarországi felmérések is egyre kevésbé pártolják a további együttműködést, most pedig a Britek terveznek népszavazást.
Népszavazást ígért Nagy-Britannia európai uniós tagságáról a brit miniszterelnök. David Cameron szerint új alapokra kell helyezni a szigetország és az EU kapcsolatát, mert nem érdekük, hogy átvegyék a megszorításokra épülő brüsszeli politikát. A miniszterelnök közölte: ha 2015-ben megnyerik a választást, akkor az új kormány 2017-ig kiírja a népszavazást a tagság fenntartásáról.
A briteknek nem érdeke, hogy a megszorítás-központú uniós gazdaságpolitikát másolják, jelenleg viszont nem tehetnek mást, mert a brüsszeli szabályok rájuk is vonatkoznak. David Cameron ezért újratárgyalná a szabályokat, és a végén népszavazást tartana a tagságról. „Egyszerű választási lehetőséget kínálunk majd a brit szavazóknak: az addig kialakított, új feltételekkel szeretnének-e az unióban maradni, vagy sem. A népszavazás arról fog dönteni, hogy kilépünk vagy bent maradunk” – fogalmazott a brit miniszterelnök.
Cameron szerint a Brüsszelben előírt kiadáscsökkentés lassítja a brit gazdaságot. Olyan brüsszeli terveket is bírált, mint a tranzakciós adó, vagy a központi bankok frankfurti felügyelete. „Először is, az Eurozóna problémái alapvető változást indítottak el Európában. Másodszor, az európai versenyképesség válságban van, miközben más országok elhúznak mellettünk. A harmadik, hogy egyre nagyobb a távolság az EU és az állampolgárai között, ami a demokratikus felelősségvállalás hiányát mutatja” – tette hozzá.
Az uniós kapcsolatok újratárgyalása az európai parlamenti választás után kezdődne 2014-ben. Népszavazást 2017-re ígért Cameron, már ha megnyerik addig a választást. „Veszélyes lenne, ha a britek kilépnének, hiszen mire megy Nagy-Britannia Európán kívül? Nehéz helyzetben lennének, különösen a külföldi piacokkal rendelkező brit cégek” – reagált a francia külügyminiszter.
A kilépést a britek fő szövetségese, Amerika is ellenzi, mert így elvesztenék a közvetett befolyásukat az európai ügyekben. David Cameron szerint ha ki is lépnek, a közös kereskedelmi és munkaerőpiacot meg akarják tartani az EU-val.
Hírtv nyomán Sz. B.