Egyéb 

Az újvidéki ,,hideg napokra” emlékeztek magyar közméltóságok is – Mikor ítélkeznek 44/45 bűnöseiről?

ujvidek 42A miniszterelnök-helyettes ezt a „magyar-szerb történelmi megbékélési folyamat” újabb fontos állomásának nevezte. Navracsics az MTI érdeklődésére azt is elmondta, hogy Aleksandar Vučić szerb miniszterelnök-helyettessel négyszemközti megbeszélést folytatott.
Az egykori razzia áldozatainak emléket állító Duna-parti emlékműnél a két miniszterelnök-helyettesen kívül jelen volt Nikowitz Oszkár, Magyarország belgrádi nagykövete, Josef Levi, Izrael belgrádi nagykövete, Miloš Vučević újvidéki polgármester, Siniša Sević, az újvidéki képviselő-testület elnöke, valamint a szerb pravoszláv egyház, a szerbiai zsidó és iszlám hitközségek számos képviselője.
Felelevenítették az 1942. január 21. és 23. közötti eseményeket, amikor a magyar honvédség tagjai újvidéki polgárokat végeztek ki egy razzia során. Az áldozatok zöme szerb és zsidó volt. A „tragikus” események 70. évfordulójára emlékezve tavaly Budapesten emléktáblát avatott a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium.
A szerdai megemlékezés végén Navracsics Tibor is koszorút helyezett el az egykori áldozatoknak emléket állító Család szoborcsoport tövében.
Az MTI érdeklődésére telefonon elmondta: a két ország közötti „megbékélési folyamat” az év elején kezdődött, amikor a belgrádi magyar nagykövet, Nikowitz Oszkár Tomiszlav Nikolić szerb elnök tanácsadójának társaságában részt vett egy csúrogi megemlékezésen.
A következő lépés – egy korábbi megállapodásnak megfelelően – a mostani esemény volt, amelyen a két ország miniszterelnök-helyettesének részvételével emlékeztek meg az újvidéki „hideg napokról”.
A következő állomás remélhetőleg az lesz, amikor a két ország köztársasági elnöke, Tomiszlav Nikolić és Áder János lesz együtt jelen – szintén Csúrogon – egy közös megemlékezésen – mondta Navracsics Tibor.
A magyar miniszterelnök-helyettes az MTI-nek beszámolt arról is, hogy a szerdai megemlékezés előtt négyszemközti tárgyalást folytatott Aleksandar Vučićtyal. Áttekintették a két ország kapcsolatait, az együttműködés bővítésének lehetőségeit.
A szerb miniszterelnök-helyettes támogatta azt a magyar elképzelést, hogy a jövőben minél több magyar befektetés és beruházás jelenjen meg Szerbiában. Navracsics Tibor egyebek között felvetette a vasúti közlekedési infrastruktúra fejlesztésének kérdését. Jelen pillanatban ugyanis egy Budapest és Belgrád közötti utazás vasúton több mint nyolc órát vesz igénybe – állapította meg a magyar politikus. Elmondta: a magyar-szerb gazdasági vegyes bizottság már vizsgálja egy Belgrád és Budapest közötti gyorsvasút megépítésére vonatkozó beruházás megvalósíthatóságát. Bejelentette, hogy Belgrádban még az idén magyar intézetet hoznak létre.
„Általában jónak értékeltük a magyar-szerb kapcsolatokat, mindketten elköteleztük magunkat amellett, hogy a jövőben is fenntartjuk a mostani történelmi megbékélési folyamatot” – mondta az MTI-nek a miniszterelnök-helyettes.

1942 elején az előző év tavaszán Magyarországhoz visszacsatolt Bácskában felerősödött a jugoszláv (szerb) partizánok tevékenysége. Az ún. Sajkásvidéken a magyar csendőrség katonai alakulatokkal együttműködve felszámolt egy partizáncsoportot. Az elszenvedett veszteség megtorlásaként 1942. január 12. és 15 között a Feketehalmy-Czeydner Ferenc altábornagy, Grassy József vezérkari ezredes, Deák László ezredes és Zöldy Márton csendőrszázados vezette katonai és csendőri alakulatok razziát tartottak a rejtőzködő partizánok felkutatására. A razziát ezután az altábornagy és társai kiterjesztették Újvidék városára is.
A tetteseket még 1943-ban a Horthy-rendszer alatti Magyarországon felelősségre vonták, és 15 felelősnek tartott honvéd- és csendőrtiszt ellen bírósági eljárás indult. Az összes hadviselő fél közül egyedül Magyarország, személy szerint Szombathelyi Ferenc vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke rendelt el saját hadseregének egységei ellen lakossággal szemben elkövetett atrocitások miatt vizsgálatot.
A jugoszláv/szerb oldalon mind mai napig (!) nem feleltek a bűnösök a több tízezer ártatlan magyar, német és horvát lakos 1944-ben és 1945-ben elkövetett lemészárlásáért, amelyet Titó marsall hagyott jóvá!

MTI nyomán T. T.

Hasonló bejegyzések