„Nem vagyok a brit elszigetelődés híve”
mondta David Cameron brit miniszterelnök régóta várt beszédében, amelyben felvázolta országa Európa-politikáját. A beszéd tartalma nem okozott különösebb meglepetést: azzal, hogy nyitott és Európában vezető szerepű Nagy-Britanniáról beszélt, igyekezett megnyugtatni a britek EU-pártibb felét, de elsősorban az euroszkeptikusokat szerette volna megszólítani. Szerdai előadásának fő momentuma az EU-tagságról szóló 2015-ös választások után tartandó referendum volt, ugyanakkor érdemes alaposabban Cameron szavai mögé nézni: mit is akart üzenni a brit kormányfő?
Megjegyezte, napjainkban Nagy-Britanniát gyakran az európai nemzetcsalád vitázó és határozott tagjaként látják az Európai Unión belül.
A miniszterelnök álláspontja szerint ez is lehet annak az oka, hogy Nagy-Britannia sokkal gyakorlatiasabban áll az Európai Unió kérdéséhez. Cameron szerint a britek számára az EU csupán „egy eszköz a cél felé, nem egy cél önmagában.”
Kijelentette, olyan kapcsolatot kíván ápolni a közösséggel, amely bent tartja Nagy-Britanniát az unióban. Cameron azonban arra is figyelmeztetett: ha az EU nem ad választ a rendszerét terhelő kihívásokra, az azzal a kellemetlen következménnyel járhat, hogy az Egyesült Királyság „kisodródik az Európai Unióból”.
David Cameron szerint három fő problémával néz szembe a mai EU: az eurózóna nehézségeivel, a versenyképesség problémájával, valamint a demokratikus deficit kérdésével.
Szerinte nem létezik egységes európai nép és Nagy-Britannia nem fog belépni a közös valutarendszerbe.
Menni vagy maradni?
David Cameron beszédében felhívta figyelmet a brit politika egyik jelenleg meghatározó elemére: a kiábrándultság az EU-ból soha nem volt még ilyen magas szintű. Kiváltképp az jelent problémát, hogy a politikai unió felé tartó Európai Unió visszatetszést kelt brit körökben.
Cameron hangsúlyozta, hogy súlyos hiba lenne a jelenleg viharosan változó európai környezetben népszavazást tartani egy olyan tagságról, amelyről nem tudjuk, mivel járhat a jövőben,
A következő konzervatív program 2015-ben felhatalmazást fog kérni a brit lakosságtól egy nagyon egyszerű „kint vagy bent” választási lehetőséggel. Benn maradni az EU-ban az új feltételek mellett, avagy összességében kilépni.
A lényeget összefoglalva: David Cameron szerint jobb lenne az Európai Unióban maradni, mivel Nagy-Britanniának szüksége van a közösségre, ahogyan az EU-nak is Nagy-Britanniára.
A külföldi reagálások zöme úgy vélte, hogy a brit EU-népszavazás közeledtével a miniszterelnök könnyedén veszíthet népszerűségéből, ha nem képes eredményeket felmutatni a referendum idejére. Ezáltal pedig valóban ráterelheti az országot az Európai Unióból kifelé vezető útra.
(Gye)