Szerbia polgárainak már csak 41%-a támogatja az EU-s csatlakozást
Az Európai integrációért felelős iroda felméréséből kiderül, hogy Szerbiában az Európai Únióhoz való csatlakozás támogatottsága az elmúlt évtized eddigi legalacsonyabb szintjére eset vissza, a polgárok csupán 41%-a szeretné az EU-ban látni Szerbiát.
Predrag Šimić, a nemzetközi kapcsolatokkal foglalkozó Európai Fórum szerbiai elnöke kijelentette: Szerbia teljesen abszurd helyzetben van. A Szerb Demokrata Párt kivételével az összes parlamenti párt támogatja az európai integrációs folyamatokat, ennek ellenére ezeknek a törekvéseknek a támogatottsága a lakosság körében 41 százalékra esett vissza. Az adatok azt mutatják, hogy a polgárok 59%-a nem hisz abban, hogy Szerbia 10-15 éven belül az Európai Únió tagja lesz.
Šimić szerint a súlyos bizalomvesztés mögött a megoldatlan koszovói probléma és az Európai Úniós csatlakozási tárgyalások megkezdésének máig ki nem jelölt időpontja állnak.
Véleménye szerint, ha Szerbia az év végéig nem kapja meg a csatlakozási tárgyalások megkezdésének pontos időpontját, az a jelenlegi hatalom súlyos hitelvesztését, valamint az előrehozott választások kiírását eredményezné.
Emlékeztetőül, a 2012-es év közepén végzett hasonló felmérés alapján a lakosság 49%-a támogatta az EU-hoz való csatlakozást, 25%-a viszont ellenezte azt.
2002-ben a helyzet még sokkal „rózsásabban” festett: akkor a polgárok csaknem 68%-a szavazott volna a csatlakozás mellett és csupán 13% ellene.
A legnagyobb támogatottságot viszont 2003 decemberében mérték, akkor a polgárok 72%-a támogatta a csatlakozást, míg az ellenzők tábora csupán 8%-on állt.
Blic nyomán Z.D.