Továbbra sem ismerték el a püspökválasztás eredményét
Még tegnapelőtt sem született végeredmény a Szerbiai Református Keresztyén Egyház új püspökét illetően a szavazatbontó bizottság ülését követően, Bácsfeketehegyen. A lebonyolított püspökválasztás eredményeit a bizottság január 12-én hirdette ki, ezt 15 napos fellebbezési időszak követte. A vita egyre bonyolódik, a hangsúly most az egyházjogi cikkelyek helyes értelmezésére és a törvények betartására került.
A 15 napos fellebbezési időszak lejártával az egyházközségek képviselői azzal a céllal gyűltek össze tegnap, hogy megszülessen a kinevezés a püspök személyét illetően. Ez nem történt meg, mert a szavazatbontó bizottság szerint a beérkezett két fellebbezést nem hozzájuk, hanem a Zsinati Tanácshoz címezték, ezért nem dönthettek ez ügyben.
„A Zsinati Tanács fogja a fellebbezéseket elbírálni, és azután tudunk újabb dolgot e téren mondani. De eddig, ami történt, az a szabályrendeletek és az alkotmány betartása alapján történt, és nem beszélhetünk arról, hogy időt húztunk vagy szándékosan toltuk a határidőket, mert mindennek van egy határideje, egy jogszerű folyamata, amit végig kell vinni” – magyarázta Hallgató Imre, a Szerbiai Református Keresztyén Egyház főgondnoka.
Hallgató Imre és Kiss Nándor is a Szerbiai Református Keresztény Egyház zsinata által kinevezett szavazatbontó bizottság tagja. A nagybecskereki lelkész elállt a bizottság döntésétől. Szerinte a Halász Béla javára eldőlt végeredmény a körülmények ellenére vitathatatlan.
Kiss Nándor református lelkipásztor: „Nem marad más hátra, minthogy az egyházközségek lelkészei, presbitériumai, elnökségei ezt az eredményt tekintsék végeredménynek, és ennek folytán Halász Béla úrnak, mint püspök úrnak adjanak be kérvényeket egy rendkívüli zsinat megtartásához.”
Orosz Attila, a Bácskai Egyházmegye esperese: „A zsinatot össze kell hívni, mert minden évben hívunk össze zsinatot. Rendkívüli zsinatot csak az egyház elnöksége, tehát az aktuális püspök és a főgondnok hívhatnak össze, tehát ha jogszerűen nincs megválasztott püspök, akkor rendkívüli zsinatot összehívni nem szabad.”
Halász Béla szerint még mindig a háttérszálak mozgatják az eseményeket. Elmondása szerint az ügyész és a főgondnok is megpróbált hatást gyakorolni rá a püspöki tisztség betöltését illetően. „Azért nem nyitottak borítékot december 18-án, amikorra elő volt látva, mert tudták az eredményeket. Mi nem vagyunk nagy egyház, ki lehet nyomozni azt rövid idő alatt.”
A hertelendyfalvi lelkész is a rendkívüli zsinat összehívásában látja a kiutat. Szerinte erre február végén, március elején kerülhet sor.
A decemberben és január elején lebonyolított püspökválasztás eredményeit, mint ismeretes, a szavazatszámláló bizottság január 12-én hirdette ki, de az eredmény akkor még nem volt végleges, hétfőig, január 28-ig tartott ugyanis a fellebbezési határidő. Az akkor közölt adatok szerint Halász Béla jelölt 23, Orosz Attila pedig 14 szavazatot kapott.
A délvidéki református egyházból érkező hangok szerint az eddigi püspök nem kíván eleget tenni a többség akaratának, és ezért húzódik az egész történet.
Pannon RTV és Magyar Szó nyomán T. T.