Nagy Margit: Kérjük az MNT közreműködését új magyar karok beindításához Újvidéken
Tisztelt Korhecz Tamás Elnök Úr!
Felhívnám a figyelmét a Tempus IV. program 6. pályázati felhívására, amely lehetőséget nyújt magyarországi és szerbiai egyetemek közötti együttműködésre. Időben is megvalósítható a pályázat, mert a leadási határidő 2013. március 26.
Kérem, fogadja el az utóbbi években Önöknek eljuttatott javaslatunkat: fontosnak tartjuk az Újvidéki Egyetemen a létező magyar nyelvű oktatás megőrzését, kibővítését magyar csoportok formájában. Szorgalmazzák, hogy a Természettudományi Karon magyar csoportok induljanak be. Harcolják ki, amit lehet, és ne mondjanak le a már létező lehetőségekről. Az Újvidéki Egyetem rektora is együttműködési készségét ez ügyben fejtette ki 2011-ben és 2012-ben. Az Önök által tervezett szabadkai magyar egyetem az Újvidéki Egyetem magyar csoportjaival párhuzamosan is működhetne, a kettő nem zárja ki egymást. Olyan csoportok beindítását javasolom, amelyek működése komoly műszaki felszereltséget igényel és ezzel már rendelkezik az Újvidéki Egyetem. Az sem mellékes, hogy a vajdasági magyarság pénze is benne van az Újvidéki Egyetem felépítésében, sok évtizedes működtetésében.
Tehát fontos lenne, hogy ne csupán Szabadkán legyen magyar egyetemi képzés, hanem Újvidéken is. Ennek nemzetpolitikai indoka is van: egyrészt sokkal több magyar egyetemi hallgató maradna itthon, másrészt, ha egyetlen központba vonnak össze minden jelentős, kulturális, oktatási intézményt, rövid időn belül a többi város magyar lakossága eltűnik. Így Újvidéket is letörölhetjük a magyarlakta települések listájáról.
Pedagógusszervezetünk a közoktatással foglalkozik, tehát a magyar felsőoktatás megszervezése nem a mi illetékességi körünk, de erőnket is meghaladja. Nemzetközi együttműködésre és a Magyar Nemzeti Tanács, a felsőoktatási szakmai szervezetek munkájára van szükség – áll Nagy Margit levelében, amelyet az MNT elnökének címzett.