Szabadkai VKT: A város adóssága és a pénznyelő közvállalatok
A Szabadkai Városi Képviselő-testület mai ülése megint félnaposra sikeredett, de tartogatott ismét érdekességeket. Tovább folytatódott (az előző ülés után) a városi hatalom két legnagyobb pártja között a torzsalkodás a közvállalatok vonatkozásában. A VMSZ kritizálta a DP vezette vállalatokat, míg a DP nekiment a VMSZ-es irányítású cégeknek. Persze, a végén aztán kiszavazták egymás működési terveit.
Kiderült többek között, hogy a Szabadkai Köztisztasági Parkosítási Közvállalat a 2013-as tervében 82 millió dinár veszteséggel számol. Modest Dulić (Demokrata Párt-DP) polgármester egy vizsgáló bizottság felállítását kezdeményezte, amelynek másfél hónapon belül egy új tervvel kell előállnia, amelyben kevesebb veszteség érhető el. Maglai Jenő és Buckó György (Vajdasági Magyar Szövetség-VMSZ) bírálták ennek a közvállalatnak a vezetőségét, és elmondták, hogy már a korábbi években is komoly pénzgyelde volt a cég, ami arra is utalhat, hogy alkalmatlanok a vezetőik vagy szándékosan akarják csődbe vinni, hogy aztán azt magánosíthassák. László Gyula (Magyar Remény Mozgalom-MRM) képviselő felszólalásában úgy fogalmazott, hogy nem csoda a hatalmas hiány, amikor például a városi kutyamenhelynél, amelyet szintén ez a közvállalat kezel, annyi ,,új munkahelyet” nyitottak, hogy nem győzik pénzelni az olyan kvázi alkalmazottakat, akik az se tudják, hogy merre van a telephely, de akik tudják, azok is félnek még befogni is az ebeket. Biztos forrásból tudja, hogy erre csak egyetlen egy szakképzett munkásuk van. Vladimir Dragin, a közvállalat igazgató elpanaszolta, hogy számos olyan tevékenységet is el kell látniuk, amiből nem tudnak hasznot termelni, csak költségük van (pl. a kutyamenhely), és ha gazdasági alapokra tudnák helyezni tevékenységüket, akkor jobban működnének. Persze, a hatalmi többség a kritikák ellenére elfogadta az éves tervet.
A képviselő-testület napirendjén 15 közvállalat működési terve szerepelt. László Gyula (MRM) ennek kapcsán ismét vázolta pártja programtervét, és elmondta, hogy ha az MRM lenne a hatalmi tényező Szabadkán, akkor egy nagy átszervezésbe kezdenének, amelynek első lépéseként a 15 közvállalatot szerveznék egy nagy közvállalattá. Ennek több előnye is lenne, hiszen az átláthatóságon túl megszűnnének a közvállalatok közti pénzügyi és egyéb forgalmak után fizetendő járulékokból, adókból jelentkező költségek, és legalább az éves költségvetés 15 százalékát meg lehetne spórolni.
Gojko Radić (Szerb Haladó Párt-SZHP) és képviselőtársai az ülés alatt többször kritizálták a hatalmi pártokat. A képviselő szinte mindegyik közvállalatnál feltette a jelen levő igazgatóknak a kérdést, miszerint mekkora összeget különítenek el ösztöndíjazásra, illetve a működési tervben milyen tétel alatt mutatták ki azt. Gojko Radić arra is felhívta a figyelmet, hogy a Gázművekben, illetve a Távfűtőművekben is dolgoznak olyan személyek, akik külföldön börtönbüntetésre voltak ítélve. A ,,haladók” többször felemelték a szavukat az önkormányzaton belül zajló törvénytelen kifizetések és projektmegbízások kapcsán is.
A városi képviselő-testületben a Városépítési Igazgatóság működési tervének megvitatása közben szóba került a Népszínház építési munkálatainak befejezése. László Gyula (MRM) hívta fel a figyelmet arra, hogy a Városépítési Igazgatóság idei tervében nem szerepelt a Népszínház további építése, pedig erre ígéretet tettek korábban. Đenđika Selesi (DP), aki a tartományi képviselőházban is képviselő, elmondta, hogy a tartományi hatalom már dolgozik azon, hogy eleget tegyen a szerződésben foglaltaknak. Modest Dulić polgármester tárgyalt a Tartományi Nagyberuházási Alap igazgatójával arról, hogy hogyan lehetne a Népszínház építési munkálatait folytatni, illetve a színház épületét befejezni.
A Palicsi-tó iszaptalanítása is némi kavarodást okozott, mivel az MRM képviselője szólt annak kapcsán, hogy a Környezetvédelmi Alapból a város 15-20 millió dinárral támogatja évi szinten az iszapszivattyús hajó folyamatos működését. Maglai Jenő (VMSZ) a szószéknél elmondta, hogy pártját erről nem tájékoztatták, és ezek szerint a ,,demokraták” a fű alatt próbálták a pénzt ide áttolni. Kijelentette, hogy most megszavazzák, de a jövő évi tervben erre odafigyelnek és felülvizsgálják. Egyébként, jövőre már mintegy 100 millióra növelnék ezt a juttatást. Az iszapot, a tervek szerint, egy nagy kazettába helyeznék, amely a tó egyik részén fognak elhelyezkedni. A téma kapcsán László Gyula (MRM) még megjegyezte, hogy ilyen tempóval 50 év alatt sem végeznek az iszaptalanítással, és mire az eredmény meglátszódna, a szennyvíz miatt ugyanolyan, ha nem rosszabb állapot fog előállni. Amiatt is ellenezte az előrelátott támogatást, mivel nem készült környezeti hatástanulmány ennek a hatékonyságáról.
Az ülésen szó volt még a szórakozóhelyek nyitvatartási idejéről, az ez évi foglakoztatási akciótervről, az ifjúsági akciótervről és a Környezetvédelmi Alap eszközeinek felhasználásról szóló programról is.
Magyar Szó nyomán T. T.