Egyéb 

Leggyakoribb fóbiáink

fobiaSzívdobogás, izzadás, szájszárazság. Biztosan ismerősek ezek a jelenségek, melyeket a szorongást kísérő tünetekként szoktak felsorolni. Mindenki találkozik velük az élete során (vagy akár napról napra), ám vannak, akik számára a félelemnek ez a formája konkrét tárgyhoz, helyzethez, tulajdonsághoz köthető.

A fóbiáknak a legkülönbözőbb és -elképesztőbb fajtáit ismerjük, közülük az agorafóbia (nyílt terekhez kapcsolható félelem) vagy a szociofóbia (félelem a társaságtól) egészen hétköznapinak tűnik.

Vannak, akik az árnyékoktól, a bélfertőzéstől, a hegyes tárgyaktól, a naptól vagy a világegyetem felfoghatatlan végtelenségétől (!) rettegnek, mások különböző állatokban találják meg rettegésük tárgyát.

 

Félelem keresi tárgyát

A szakemberek jelenlegi álláspontja szerint a fóbiák eredendően tárgy nélküli szorongásból alakulnak ki. Valamiféle általános értelemben vett félelem keresi és találja meg a tárgyát. A parttalan félelem válik tehát valamitől való szorongássá, és hogy mi ez a valami, az az adott személy beállítottságától, élményanyagától függ.

A fóbia kialakulásának lehetnek állomásai, így aki először csak a szőrtől irtózik, idővel a szőrös kisállatoktól, majd kifejezetten egy bizonyos állattól, mondjuk, a tengerimalactól kezd félni. Bár az egész folyamat irracionális, és a szorongás kialakulása nehezen igazolható, a fóbiás ember gyakran okokat keres a félelme igazolására. „Félek a repülőktől, hiszen olyan sok gép zuhan le.” Vagy „félek a macskáktól, hiszen annyi betegséget terjeszthetnek.”

A szerencsésebbek olyan tárgyaktól, jelenségektől, élethelyzetektől félnek, amelyekkel ritkán vagy egyáltalán nem találkoznak – mint a kígyóktól irtózók. Másoknak viszont mindennapi, szinte kikerülhetetlen helyzetekkel kell megküzdeniük, ők azok, akiknek szakemberhez kell fordulniuk.

A leggyakoribb fóbiák

  1. Agorafóbia – félelem a nyílt tértől, az utcától, a tömegtől
  2. Antropofóbia – félelem a (többi) embertől
  3. Arachnofóbia – félelem a póktól
  4. Klausztrofóbia – félelem a bezártságtól
  5. Mizofóbia – félelem a piszoktól
  6. Zoofóbia – félelem az állatoktól

Szemtől szemben a félelemmel

A fóbiás beteg többnyire tisztában van félelme irracionalitásával, amelynek rabjává vált. Ennek ellenére egyedül nem tudja leküzdeni az érzést. A félelem tárgyától vagy a rettegést keltő helyzetektől a betegek természetesen menekülnek, ám ez egyes esetekben lehetetlenné teszi az életüket. A szélsőséges agorafóbiás például a lakásának foglya, esetleg csak a fal mellett tud közlekedni az utcán.

Elsősorban az ilyen szorongásokkal fordulnak szakemberhez a betegek, a fóbiák kezelésének pedig ma már több módja is létezik.
A szorongás testi tüneteinek enyhítésére léteznek relaxációs módszerek, de viselkedés- és kognitív terápiás eszközök is alkalmazhatók. Hogy miből állhat az ilyen terápia? Az egyik módszer szerint a pácienst fokozatosan szembesítik félelme tárgyával. A tűktől rettegő embernek a terapeuta először egy tűről készült grafikát mutat, majd fénykép, végül a valós tárgy következik. A kezelés végére a beteg akár a vérvételt is könnyen elviselheti. Persze vannak olyan típusú félelmek, amelyeket nem lehet tárgyak segítségével leküzdeni. A repüléstől vagy a villámlástól való félelem kezelését virtuális modellezéssel végezhetik. A tömegtől, emberektől való félelemhez már „terepre” kell menni.

A kezelés legtöbb esetben persze nem ilyen egyszerű, a módszereket többnyire kombinálják és személyre szabottan alkalmazzák a szakemberek. Tapasztalt, hozzáértő segítség nélkül alig lehetséges a gyógyulás.

(otvenentul.hu – Gye)

Hasonló bejegyzések