A lányok valóban korábban érnek
Az Oregoni Egészségtudományi Egyetem munkatársai új eredményekkel szolgáltak, melyek rávilágíthatnak a lányok korai nemi érésére (pubertas praecox).
A Nature Neuroscience oldalain megjelent tanulmány az epigenetika potenciális szerepéről számol be. Az epigenetika a genetikai állomány azon módosításait jelenti, melyek magát a genetikai kódot érintetlenül hagyják, azonban a géneket ki- és bekapcsolják. A pubertást meghatározó epigenetikai tényezők nem csupán a korai és kései nemi érés megértéséhez vezethetnek el, de hozzájárulhatnak újabb kezelési lehetőségek fejlesztéséhez is.
A vizsgálat felfedte a PcG fehérjék Kiss1 nevű gént szabályozó hatását: amennyiben a PcG fehérjék kiesnek, a gén aktivizálódik, és megkezdődik a pubertás. A PcG fehérjéket olyan gének kódolják, melyek az embrionális fejlődés szabályozásában is érintettek: egyes kulcspontokon kikapcsolnak más géneket. A pubertás során lévő kikapcsolódás kétféle eredménnyel jár: a DNS metilálódik, emellett megváltozik a DNS-t tartó hisztonoknak az összetétele is – így megváltozik a célgének aktivitása.
Ezen információkat gyakorlatban alkalmazva a tudósok képesek voltak késleltetni kísérleti nőstény patkányok nemi érését. Amikor növelték a PcG fehérjék mennyiségét, elmaradt az agy hipotalamuszában a Kiss1 aktiválódása. A hipotalamusz azon terület, mely a reproduktív rendszer működését szabályozza.
(Betegszoba.hu – Gye)