Egyéb 

Pattanásig feszült a helyzet a Koreai-félszigeten

KoreaRendkívül feszültté vált a helyzet a Koreai-félszigeten. Észak-Korea már szinte hetente fenyegeti meg háborúval a déli szomszédot. A tegnap beiktatott Pak Gjun Hje, Dél-Korea első női elnöke azonban gesztusokat tett a „kis vezér”, Kim Dzsong Un rendszerének. Szakértők szerint képlékeny a helyzet a térségben, de akár pozitív változások is történhetnek.

Pak Gjun Hje beiktatási beszédében felszólította Észak-Koreát, hagyjon fel nukleáris programjával. Az ország néhány hete hajtotta végre harmadik föld alatti atomrobbantását. Mint az új dél-koreai elnök fogalmazott, semmiféle provokációt sem tűr el a phenjani rezsim részéről. „Az észak-koreai nukleáris kísérlet a koreai nép túlélése szempontjából is kihívásnak tekinthető” – fogalmazott. Phenjant felszólítva kijelentette, „ne kövessenek el végzetes hibát. A legnagyobb áldozat Korea lenne”. A szöuli parlament épületénél hetvenezer ember előtt beszédet mondó Pakot december 19-én választották meg hazája államfőjévé. A távozott dél-koreai elnök, Ri Mjung Bak kormányzása idején fagypontra került Észak- és Dél-Korea viszonya. A phenjani médiumokban csak „patkánynak” becsmérelték a dél-koreai államfőt, kabinetjét pedig az „Egyesült Államok bábjának” nevezték. Az észak-koreai televízióban mindennaposak voltak a bejátszások, amelyekben halállal, megtorlással fenyegették meg Rit. Pak a választási kampányban a kapcsolatok normalizálását helyezte kilátásba. Tegnapi beszédében is utalt erre kifejtve, hajlandó gesztusokra, ehhez azonban lépéseket vár el Észak-Koreától is, elsősorban az ország nukleáris programját illetően. Ugyanakkor hozzátette, „nem tűrök semmiféle olyan akciót, amely népünk biztonságát veszélyeztetné”. Felszólította az északi szomszédot, „késlekedés nélkül” hagyjon fel nukleáris ambícióval és tegyen lépéseket a megbékélés irányába.

Van-e esély, hogy enyhüljön a feszültség a két Korea között? A dél-koreai és az amerikai elemzők is megosztottak ebben a kérdésben. A Daily North Korea honlapjának nyilatkozó Pak Jung Ho, a Koreai Nemzeti Egyesítési Intézet (KINU) munkatársa meglehetősen borúlátó. Szerinte Phenjan nukleáris fenyegetésével „hadifoglyává kívánja tenni” Dél-Koreát. Mint fogalmaz, a tavaly decemberi műholdfellövésnek álcázott ballisztikus rakétakísérlet, valamint a nukleáris robbantás sikere arra ösztökélheti Kim Dzsong Un rezsimjét, hogy állandó nyomás alá helyezze Szöult. Siegfried Hecker, az amerikai Stanford Egyetem szakértője elképzelhetetlennek nevezte a két állam kapcsolatainak javulását az elkövetkezendő öt évben. Másként ítéli meg a helyzetet Kim Te Vu, a KINU intézet egykori vezetője, aki úgy látja, hogy Phenjan fenyegetései nem újkeletűek, s valószínűleg azt a célt szolgálják, hogy Dél-Korea ne szigorítsa Phenjannal szembeni szankcióit. John Dellury, a szöuli Jonszei Egyetem Korea-szakértője pedig úgy látja, gyümölcsöző együttműködés kezdődhet a két ország között.

Az észak-koreai hatóságok kötelezővé tették az ország állampolgárai számára, hogy minden nap ünnepeljék meg a februári, sikeresnek mondott nukleáris kísérletet. A vidéken élők nem értik, mi szükség erre – értesült a Daily North Korea portálja. Sokakat kifejezetten dühítenek a hatóságok ezzel kapcsolatos rendelkezései, mert az ünneplés alatt be kell zárni a piacokat, üzleteket. A rendezvényeken ugyanis az árusoknak is kötelező részt venniük. Helyi források szerint a helyzet még rosszabb, mint az előző két, 2006-os és 2009-es nukleáris teszt alkalmával, amikor visszafogottabb volt az ünneplés. Kevesebb volt a robbantást dicsőítő poszter, ünnepség, csak a központi televízióban és rádióban hangzottak el lelkesítő üzenetek.

(MTI – Gye)

Hasonló bejegyzések