Újabb előrelépés a rákkutatásban
Brit kutatók elmagyarázták, hogyan generálnak növekedésük érdekében a ráksejtek hibás genetikai kódokat– olvasható egy a Nature című nemzetközi tudományos hetilap online-változatában közölt tanulmányban.
Egy daganaton belül a ráksejtek nagymértékben különbözhetnek egymástól. Ez teszi őket ellenállóvá a gyógyszerekkel szemben és ez segíti elő az áttétek kialakulását. A tanulmány szerint stressz éri azokat a sejteket, amelyek saját nyersanyagaikat már felhasználták és hibás másolatokat készítenek genetikai kódjaikról.
Az emberi test legtöbb sejtjének 46 kromoszómája van. Némely rákos sejtnek azonban száznál is több lehet és a szomszédos rákos sejtek kromoszómáinak száma különbözhet egymástól. E változatosság miatt kezelhetetlen a rák és alakulhatnak ki újabb daganatok a test különböző részeiben. A rákkutatás fejlődő területe a ráksejtek közötti különbözőség létrejöttének megakadályozása. A Londoni Rákkutató Intézet és a Londoni Egyetem Rákkutató Intézete kutatói első lépésként azt próbálják megfejteni, mi módon lesznek a ráksejtek ennyire változatosak.
Korábban úgy gondolták: a problémát az okozza, hogy amikor egy rákos sejt osztódik, a kromoszómák nem egyenlő számban oszlanak el az új sejtek között. Charles Swanton rákkutató professzor azonban erre kevés bizonyítékot talált a bélrák kutatásakor. Helyette a tanulmány azt mutatta, hogy a probléma a rák genetikai kódjának másolásából származik.
A rákos sejtek úgy növekszenek, hogy önmagukat másolják. Ha azonban kifogynak az őket felépítő DNS-ből, saját maguk kezdik előállítani a hibás DNS-eket. A tanulmány szerint ez vezet a további hibákhoz és a tumor sokszínűségéhez.
Swanton professzor a BBC-vel közölte: „ha képesek vagyunk mi magunk előállítani a szükséges DNS-építőelemeket, csökkenthetjük a rákos sejt által létrehozott „építőanyag” mennyiségét, amivel korlátozhatjuk a rákos sejtek változatosságát és ez gyógyító hatású lehet”.
(BBC – Gye)