Kemény dió az olasz kormányalakítás
Az olasz parlamenti választásokon győztes balközép pártszövetség vezetője kizárta, hogy nagykoalícióra lépjen a második helyen végzett jobbközép tömbbel.
Pierluigi Bersani a La Repubblica című olasz lapnak adott, pénteken megjelent interjúban leszögezte: „Világosan megmondom, hogy nincs elképzelés egy nagykoalícióra vonatkozóan, és nem is lesz.” Nagykoalíción a Bersani által vezetett balközép tömb és a Silvio Berlusconi vezette jobbközép tömörülés kormányzati összefogását értik Rómában.
A hétvégi választásokon Bersani tömbje hajszállal előzte meg Berlusconiékat, ám a választási törvénynek köszönhetően többséghez jutott az alsóházban. A szenátusban viszont rá van utalva vagy a Berlusconi-féle jobbközép pártszövetség, vagy pedig a Beppe Grillo vezette Öt Csillag Mozgalom (M5S) támogatására; enélkül megbénulhat a majdani kormány tevékenysége.
Bersani az interjúban közölte, hogy kész nyolc pontból álló reformprogramot terjeszteni a parlament elé, s azt egybekapcsolni a bizalmi kérdéssel. Egyúttal elismerte, hogy az általa vezetett balközép szövetség a vártnál gyengébben szerepelt a választásokon. Stratégái előzetesen azzal számoltak, hogy a tömb a parlament mindkét házában kényelmes többséget fog szerezni.
A viszonylagos sikertelenség miatt erős nyomás nehezedik Bersanira, akit több vezető baloldali politikus nyíltan bírált a választási szereplés kapcsán. „A választási hadjárat utolsó hónapjában sok mindent rosszul csináltunk. Pártelnökünk sajnos egy XIX. századi ember” – nyilatkozott Massimo d’Alema egykori miniszterelnök. A Demokrata Párt (PD) alapítója, Walter Veltroni sem tett lakatot a szájára. Bersani vezetési stílusát kritizálva kijelentette: miközben Berlusconi az ingatlanadó visszafizetését ígérte az olaszoknak, Beppe Grillo, az M5S vezetője pedig általános támadást intézett a politikusok kasztja ellen, Bersani kampányából hiányoztak az ötletek és a lendület.
A PD vezetője keddre összehívta a pártelnökséget, hogy elemezzék a választások eredményét, és megvitassák a kormányalakítási tárgyalásokon követendő stratégiát. Bersaninak nagy valószínűséggel kemény bírálatokat kell majd meghallgatnia – írta az osztrák hírügynökség. Az APA nem zárja ki, hogy a „fejmosás” hatására Bersani csak az ősszel esedékes PD-kongresszusig fogja vezetni a pártot, majd bedobja a törülközőt.
„Marhavásárnak” nevezte a blogján Grillo a Demokrata Párt (PD) próbálkozásait arra, hogy meggyőzze a civil mozgalom szenátorait, támogassák a balközép kormányt. A PD a koalícióért cserébe a parlament egyik házának elnöki székét kínálta fel az M5S-nek. „Nem vagyunk eladóak!” – üzente Grillo.
Semmilyen kormánynak nem szavazunk bizalmat – hangoztatta Gianroberto Casaleggio, az M5S kommunikációs szakértője a külföldi sajtónak. Hozzátette, hogy a parlamentbe bejutott civilek a leendő kormánynak csak azokat a törvényeit szavazzák meg, amelyek összhangban vannak az M5S programjával. Casaleggio megjegyezte, hogy ha a PD nem képes a kormányalakításra, az M5S készen áll helyettesíteni.
(MTI – Gye)