Egyéb 

Szentlászló: egy Árpád-kori magyar falu, amely szembeszállt az ellenséggel (II. rész)

eduardoNovember 23-án támadásba lendülnek. 28 tank tör Szentlászlóra Palacsa felől az azonos nevű utca és az iskola között. Két páncélos felrobban, amint aknára fut, egy szerb hadoszlop megrohamozza a vasútállomást, a védők jobb harcállásokba vonulnak vissza. Meghal Babo, Árpi és Edward, később megsebesül Cigo. Nem tör ki pánik. A szerbek megállnak, nem merik folytatni a támadást. Megelégszenek azzal, hogy tucatjával helyezik el orvlövészeiket az elfoglalt házakban és állásokban. Nem tudni pontosan, hány támadót fékeznek meg az aknamezők.

Kezd körvonalazódni a kiürítés gondolata. Csak Koco és Pista beszél róla. Mindössze ők ketten ismerik a gyülekezés időpontját, színhelyét, rajtuk kivül senki sem tud erőink kiürítési parancsáról. November 24-én, vasárnap 17:00 órakor Pista vezeti az első csoportot. A Vendelovo utca végén gyülekeznek és kelnek útra a Vrbik felé, százhúszan; mindegyikük egészséges és kész harcolni, hogy utat nyisson a Koco által vezetett második csoport számára, amelynek feladata magával vinni a sebesülteket és a faluban maradt néhány idős polgári személyt. Pista csoportjának egy helybéli mutatja az utat, aki úgy ismeri az öntözőcsatornákat és az egész környék helyszínrajzát, mint a saját tenyerét, néhol mindössze néhány tíz méterre mennek el a csetnikek orra előtt. Elérik a Bobota csatornát, amely inkább folyó, átkelnek rajta, majd Pista bekapcsolja a rádiót: „Horthy hívja a Fejet ( Glavas ) … feleljetek !”, „Hallak, Horthy. Éltek? Átértetek? Hol vagytok?!”, a csetnikek megzavarják az adást… „Sokol és Tica hívja Horthyt …”, Pista bizalmatlan, kéri, hogy igazolják magukat: ” Horthy hívja Sokolt. Mondd meg, melyik testvérünk halt meg a Fehér Laktanyánál?”,”Bruder Breki …”, Pista fellélegzik: „Vezess!”. A csoport folytatja útját, „Zsukov tábornok” bekapcsolódik a beszélgetésbe: „Menjetek a nagy fény felé. Ivanovác oké!” (a „nagy fény” az Antunovác és Divos közti áramelosztó állomás.) Eltelt november 24-e első órája. A fiúk az első csoportból már biztos helyre érkeztek, Ivanovacba.

szentlaszlo emlekhely
Szentlászló hősi halottainak emlékhelye

Horthy után fél órával indult el Szentlászlóról a Koco vezette második csoport, viszik magukkal a húsznál is több sebesültet. November 24-e, 17:30 van. A sebesültek se hallatnak egy pisszenést sem, senki nem szól semmit, még csak nem is nyög senki. Nincs elég ember, hogy vigyék a sebesülteket. Az a fájdalmas döntés születik, hogy ott kell hagyni a halottakat, nincs idő eltemetni õket. Marint és Petar Gyuricsot a szentlászlói templom romjai között hagyják, Cigo abban a pincében nyugszik, ahol addig a falu védelmének parancsnoksága működött, a többiek pedig szanaszét, leginkább ugyanazon a helyen, ahol az ellenséges golyók vagy kartácsok végeztek velük.

Koco és kísérteties csoportja elhagyja a falut, az ellenséges tankok már mintegy kétszáz méterre közelítették meg őket a Kozarcseva és Vendelovo utcák közti szárnyon, hosszú órákon keresztül gyalogolnak néma csendben, míg el nem érik a bobotai csatornát. A harcosok leveszik derékszíjaikat, megkötözik a sebesülteket, így viszik át őket a csatorna túlfelére. Divos közelében járnak, amikor a rádióban újra felhangzik a jelzés: „Menjetek a nagy fény felé”, hajnali 05:00 óra is elmúlik már, amikor beérnek Ivanovácra, a mentőautók elviszik a sebesülteket, a többiek pedig lefekszenek, ahol helyet találnak a faluban… Az E.N.E. sebesültjei: Aleixandre Fernandez, Ognien Filipancic-Schubert, Szabó Géza és Ciro Nikolac.

Szentlászló 1991 – 2008 – a háború pusztítása és a falu újjászületése
Egy külföldi fényképész, aki Vukovárnak a szerb csapatok által történt elfoglalásától fogva kísérte azokat, így beszélte el a szentlászlói csatát:

„Szinte mindvégig közel voltam, igen közel Zseljko Raznatovity „Arkan” vezérkarához Vukováron, így meggyőződhettem a belgrádi bűnöző vezette félkatonai egység kegyetlenségéről: számos horvát foglyot végeztek ki szenvtelenül a szemünk láttára, anélkül, hogy bármiféle érzés legcsekélyebb jelét is mutatták volna. Elhagytuk Vukovárt, úgy hogy ott a JNH reguláris csapatai maradtak; mielőtt Palacsára értünk volna, Szentlászló közelében az oszlop java része, amellyel mi, újságírók is mentünk, áthaladt Borovón, ahonnan Trpinjába vettük az irányt, hogy aztán Bobotába menjünk, itt egy megbeszélésféle volt a helyi csetnikekkel, akik úgy ötvenen csatlakoztak Arkan csapatához. A következő érintett falu Szilas volt, majd Kórógyon keresztül érkeztünk Palacsára november 19-én délután. 20-án tudomásunkra jutott, hogy a JNH egységei elvágták a Szentlászló-Ernestinovo országutat, és szétkergették az „usztasákat” az utóbbi faluból. Szentlászlót teljesen körülzárták, és emlékszem, hogy aznap este Arkan maga mondta, hogy „belemártják a késeiket az összes horvát és magyar usztasába meg a Nemzetközi Brigád külföldi fasisztáiba”, nekem már korábban voltak olyan információim, hogy egy rézben külföldiekből álló egység harcol a horvátok oldalán Szentlászlón. Egy felderítőosztag jelentése rámutatott, hogy a „nemzetköziek” éppen velünk szemben voltak, a két falut elválasztó vasútvonal másik oldalán. Arkan egy térképre pillantva azt a parancsot adta, hogy a támadás sűrűjét erre a pontra összpontosítsák, hogy megpróbálja elfogni a külföldi önkénteseket, akik iránt nem ritkán több, mint esztelen gyűlöletrõl tett tanúbizonyságot. Nekünk nem engedték meg, hogy elkísérjük az utolsó palacsai házakban, közvetlenül a sínek mentén lőállást elfoglaló csoportokat.

kepszentlaszlo2 church resize
            A megszállás alatt lerombolt templom

A felújított református templom napjainkban – a Nemzet élni akarásának szimbóluma

A JNH számos tisztjét láttuk ki-be járni abban a házban, amelyet az Arkan vezette csoportok törzsének rendeztek be, és valaki megjegyezte, hogy „a hadsereg megengedte a parancsnokunknak, hogy ő irányítsa az usztasák elleni utolsó rohamot”. Teltek-múltak az órák, és csak azt tudtuk konstatálni, hogy tüzérségi párbajt vívtak egymással a szerbek és a bekerített falu védői. Be voltunk zárva egy pincébe, és „biztonságunk” érdekében nem engedtek ki bennünket onnan, mivel a horvátok aknavetőgránátjai mindenfelé hullottak. Két mentőautót láttunk érkezni, amelyekkel hat súlyos sebesültet szállítottak el. November 22-ig, péntekig a helyzet ugyanolyan maradt, alig változott. Jöttek a mentőautók és elvitték a sebesülteket, de mind több szerb harcos is érkezett, hogy tovább erősítse Arkan amúgy is népes csapatát. A hadsereg mindössze a horvát állásokat bombázta, amint megtudtuk Markusicában, Szilasban, Adán és magában Palacsában felállított megszámlálhatatlan tüzérségi üteggel. Péntek este megbeszélést tartottak a JNH magasrangú tisztjei és Arkan emberei, amelyet követően tájékoztattak bennünket, hogy másnap elindítják az első rohamot, hogy felmérjék a horvátok erejét, és még aznap délután el is foglalják Szentlászlót.
laslovo hcsp hvim5
Közös Horvát – Magyar megemlékezés Szentlászlón 2012-ben
Még a pincébe is lehallatszott a szerb hangszórók visszhangja, amelyekbõl megadásra szólították fel a horvát helyőrséget. Az első támadást a két falut összekötő út és a szentlászlói vasútállomás között kezdték meg, nem láttuk, hogy mi történik, de a lövöldözés hevességéből rájöttünk, hogy a horvátoknak eszük ágában sem volt megadni magukat. Aznap felfüggesztették a támadást, mert a veszteségek nagyobbak voltak a vártnál, a szerbek meglepettnek tűntek az ellenségeik által kihelyezett nagy aknamennyiség láttán, éppen az indított roham irányában. Aznap délután hatig arról a helyről, ahol voltunk, 29 szerb holttestét számoltuk össze, ők mind az első roham során vesztették életüket. Úgy döntöttek, másnap reggel újra támadnak, immár harckocsikkal, masszív tüzérségi támogatással előkészítve az akciót. Így is cselekedtek. Vasárnap, 24-én 13 órakor szóltak nekünk, hogy valamivel közelebb mehetünk Szentlászlóhoz, de az akciót leállították, mert a horvátok még nagyszámú harckocsival rendelkeznek a faluban, és csak akkor szándékoznak újrakezdeni, ha biztosak lehetnek az akkor épp Adán és a vrbiki erdőben felálló szövetségi egységekkel való abszolút koordinációban, hogy e három helyről lehessen indítani a döntő rohamot.

  cimer resize  korogy
                 Szentlászló falu címere        Kórógy futballcsapatának címere

November 25-én, hétfőn 07:00 órakor a szerbek támadásba lendültek, majd déli tizenkettőkor Arkan összekötője jött szólni, hogy menjünk usztasahullákat fényképezni, és közölte, hogy az egész falut bevették. Felszálltunk a dzsipre, és a síri csendben – már nem hallatszanak lövések – behajtunk Szentlászlóra. Rögtön a sínek után jobbra kanyarodunk, és annak közelében, ami valaha vasútállomás lehetett, az út mellett balra élettelen testeket pillantok meg. Szövetségi katonák gödröt ásnak. Két holttesten fekete egyenruha van, még a harmadik egy vörös kereszttel díszített fehér zászlóval van letakarva, azt mondják, egy „angol fasiszta zsoldos”, a másik két halott pedig egy muzulmán és egy alig húsz év körüli magyar fiatalember a faluból. Odaérünk Arkanhoz, aki haragosnak látszik, de nem tudom kideríteni, mi váltotta ki dühét, a foglyok iránt érdeklődünk: „Nincsenek foglyok” mondják, „megszöktek”, nekem viszont hihetetlennek tűnik, hogy egy teljes helyőrség ki tudta játszani az ostromgyűrűt, egyébként meg azt hittük, jelentős horvát erők állomásoznak a faluban. Arkan két keze közé fogja a fejét és hisztérikusan rikácsol: Azok a kurafik…” üvölti, és zokogásban tör ki. Míg mellette állunk, látom, amint számos szerb holttestet raknak fel a teherautókra. Némelyikük teljesen szét van szaggatva, biztos az aknák tették, a legtöbbjükön viszont lőtt sebek látszanak. Az összekötő azt mondja: „A katonák tehetnek róla”, de nem értem, miről beszél. Meg voltunk győződve róla, hogy az usztasák a faluban vannak, és a rohamra induló három oszlop egymást lőtte, az összes halott, akit itt látsz, a szövetségiekkel történt hibás koordináció eredménye”. Vagy 50-60 testet számoltunk össze. Odavezetnek, ahol a „nemzetköziek” bázisa lehetett, a szerb önkéntesek önelégülten pózolnak a zsákmányolt zászlók elõtt, és elmondják, hogy likvidálták a külföldi egység parancsnokát, „Edwardónak hívták” , teszik hozzá, és az angol tetemre böknek. A falu teljesen rombadőlt, egyetlen ép házat sem látok, ehhez hasonló látványban volt részünk Vukováron…

Később újra a falu közepére visznek bennünket, újabb horvát holttesteket mutatnak, két asszony és egy szintén civilruhás öregember testét látom, valamint hét katonáét. Arkan nincs sehol, a levegőben pedig a vereség hangulata érződik, és nem a „logikus” örömé, ami várható lenne ennek a pozíciónak az elfoglalása után, amelyről már úgy hallottuk beszélni a szerbeket, hogy ez Kelet-Szlavónia egyik legharcedzettebb állása.”

Több, mint 54 nap telt el azóta, hogy kezdetét vette küzdelemsorozatunk a korábban ismeretlen kis magyar faluban a horvát Szlavóniában, ez a szentlászlóiaknak több mint négy hónap bizonytalanságot, rettegést, halált és pusztítást jelentett.

A későbbi hónapokban minden egyes találkozás valamelyikükkel egy meg nem fogalmazott, de barátaink szemébõl kiolvasható kérdést vet fel: Visszatérünk? …”

laslovo1 resize

A felavatott Szent László királyunk mellszobra napjainkban. A szobor a Szent László nevét viselő települések ajándéka a horvátországi hős falunak 

A Nemzeti Front nevű mohácsi nemzeti rock együttes, a Magyarok Imája c. dalukhoz a Szentlászlón szétlőtt és meggyalázott templomban forgatott videoklippet

Felhasznált anyagok: compunet.hu/szentlaszlo, szentlaszlo.blogspot.com, Fejér Megyei Hírlap

Z.D.

Kapcsolódó cikkek:

Szentlászló: egy Árpád-kori magyar falu, amely szembeszállt az ellenséggel (I. rész)

Hasonló bejegyzések