Szentlászló: egy Árpád-kori magyar falu, amely szembeszállt az ellenséggel (II. rész)
November 23-án támadásba lendülnek. 28 tank tör Szentlászlóra Palacsa felől az azonos nevű utca és az iskola között. Két páncélos felrobban, amint aknára fut, egy szerb hadoszlop megrohamozza a vasútállomást, a védők jobb harcállásokba vonulnak vissza. Meghal Babo, Árpi és Edward, később megsebesül Cigo. Nem tör ki pánik. A szerbek megállnak, nem merik folytatni a támadást. Megelégszenek azzal, hogy tucatjával helyezik el orvlövészeiket az elfoglalt házakban és állásokban. Nem tudni pontosan, hány támadót fékeznek meg az aknamezők.
Kezd körvonalazódni a kiürítés gondolata. Csak Koco és Pista beszél róla. Mindössze ők ketten ismerik a gyülekezés időpontját, színhelyét, rajtuk kivül senki sem tud erőink kiürítési parancsáról. November 24-én, vasárnap 17:00 órakor Pista vezeti az első csoportot. A Vendelovo utca végén gyülekeznek és kelnek útra a Vrbik felé, százhúszan; mindegyikük egészséges és kész harcolni, hogy utat nyisson a Koco által vezetett második csoport számára, amelynek feladata magával vinni a sebesülteket és a faluban maradt néhány idős polgári személyt. Pista csoportjának egy helybéli mutatja az utat, aki úgy ismeri az öntözőcsatornákat és az egész környék helyszínrajzát, mint a saját tenyerét, néhol mindössze néhány tíz méterre mennek el a csetnikek orra előtt. Elérik a Bobota csatornát, amely inkább folyó, átkelnek rajta, majd Pista bekapcsolja a rádiót: „Horthy hívja a Fejet ( Glavas ) … feleljetek !”, „Hallak, Horthy. Éltek? Átértetek? Hol vagytok?!”, a csetnikek megzavarják az adást… „Sokol és Tica hívja Horthyt …”, Pista bizalmatlan, kéri, hogy igazolják magukat: ” Horthy hívja Sokolt. Mondd meg, melyik testvérünk halt meg a Fehér Laktanyánál?”,”Bruder Breki …”, Pista fellélegzik: „Vezess!”. A csoport folytatja útját, „Zsukov tábornok” bekapcsolódik a beszélgetésbe: „Menjetek a nagy fény felé. Ivanovác oké!” (a „nagy fény” az Antunovác és Divos közti áramelosztó állomás.) Eltelt november 24-e első órája. A fiúk az első csoportból már biztos helyre érkeztek, Ivanovacba.
Szentlászló hősi halottainak emlékhelye |
Horthy után fél órával indult el Szentlászlóról a Koco vezette második csoport, viszik magukkal a húsznál is több sebesültet. November 24-e, 17:30 van. A sebesültek se hallatnak egy pisszenést sem, senki nem szól semmit, még csak nem is nyög senki. Nincs elég ember, hogy vigyék a sebesülteket. Az a fájdalmas döntés születik, hogy ott kell hagyni a halottakat, nincs idő eltemetni õket. Marint és Petar Gyuricsot a szentlászlói templom romjai között hagyják, Cigo abban a pincében nyugszik, ahol addig a falu védelmének parancsnoksága működött, a többiek pedig szanaszét, leginkább ugyanazon a helyen, ahol az ellenséges golyók vagy kartácsok végeztek velük.
Koco és kísérteties csoportja elhagyja a falut, az ellenséges tankok már mintegy kétszáz méterre közelítették meg őket a Kozarcseva és Vendelovo utcák közti szárnyon, hosszú órákon keresztül gyalogolnak néma csendben, míg el nem érik a bobotai csatornát. A harcosok leveszik derékszíjaikat, megkötözik a sebesülteket, így viszik át őket a csatorna túlfelére. Divos közelében járnak, amikor a rádióban újra felhangzik a jelzés: „Menjetek a nagy fény felé”, hajnali 05:00 óra is elmúlik már, amikor beérnek Ivanovácra, a mentőautók elviszik a sebesülteket, a többiek pedig lefekszenek, ahol helyet találnak a faluban… Az E.N.E. sebesültjei: Aleixandre Fernandez, Ognien Filipancic-Schubert, Szabó Géza és Ciro Nikolac.
„Szinte mindvégig közel voltam, igen közel Zseljko Raznatovity „Arkan” vezérkarához Vukováron, így meggyőződhettem a belgrádi bűnöző vezette félkatonai egység kegyetlenségéről: számos horvát foglyot végeztek ki szenvtelenül a szemünk láttára, anélkül, hogy bármiféle érzés legcsekélyebb jelét is mutatták volna. Elhagytuk Vukovárt, úgy hogy ott a JNH reguláris csapatai maradtak; mielőtt Palacsára értünk volna, Szentlászló közelében az oszlop java része, amellyel mi, újságírók is mentünk, áthaladt Borovón, ahonnan Trpinjába vettük az irányt, hogy aztán Bobotába menjünk, itt egy megbeszélésféle volt a helyi csetnikekkel, akik úgy ötvenen csatlakoztak Arkan csapatához. A következő érintett falu Szilas volt, majd Kórógyon keresztül érkeztünk Palacsára november 19-én délután. 20-án tudomásunkra jutott, hogy a JNH egységei elvágták a Szentlászló-Ernestinovo országutat, és szétkergették az „usztasákat” az utóbbi faluból. Szentlászlót teljesen körülzárták, és emlékszem, hogy aznap este Arkan maga mondta, hogy „belemártják a késeiket az összes horvát és magyar usztasába meg a Nemzetközi Brigád külföldi fasisztáiba”, nekem már korábban voltak olyan információim, hogy egy rézben külföldiekből álló egység harcol a horvátok oldalán Szentlászlón. Egy felderítőosztag jelentése rámutatott, hogy a „nemzetköziek” éppen velünk szemben voltak, a két falut elválasztó vasútvonal másik oldalán. Arkan egy térképre pillantva azt a parancsot adta, hogy a támadás sűrűjét erre a pontra összpontosítsák, hogy megpróbálja elfogni a külföldi önkénteseket, akik iránt nem ritkán több, mint esztelen gyűlöletrõl tett tanúbizonyságot. Nekünk nem engedték meg, hogy elkísérjük az utolsó palacsai házakban, közvetlenül a sínek mentén lőállást elfoglaló csoportokat.
A megszállás alatt lerombolt templom |
A felújított református templom napjainkban – a Nemzet élni akarásának szimbóluma |
Közös Horvát – Magyar megemlékezés Szentlászlón 2012-ben |
|
|
Szentlászló falu címere | Kórógy futballcsapatának címere |
November 25-én, hétfőn 07:00 órakor a szerbek támadásba lendültek, majd déli tizenkettőkor Arkan összekötője jött szólni, hogy menjünk usztasahullákat fényképezni, és közölte, hogy az egész falut bevették. Felszálltunk a dzsipre, és a síri csendben – már nem hallatszanak lövések – behajtunk Szentlászlóra. Rögtön a sínek után jobbra kanyarodunk, és annak közelében, ami valaha vasútállomás lehetett, az út mellett balra élettelen testeket pillantok meg. Szövetségi katonák gödröt ásnak. Két holttesten fekete egyenruha van, még a harmadik egy vörös kereszttel díszített fehér zászlóval van letakarva, azt mondják, egy „angol fasiszta zsoldos”, a másik két halott pedig egy muzulmán és egy alig húsz év körüli magyar fiatalember a faluból. Odaérünk Arkanhoz, aki haragosnak látszik, de nem tudom kideríteni, mi váltotta ki dühét, a foglyok iránt érdeklődünk: „Nincsenek foglyok” mondják, „megszöktek”, nekem viszont hihetetlennek tűnik, hogy egy teljes helyőrség ki tudta játszani az ostromgyűrűt, egyébként meg azt hittük, jelentős horvát erők állomásoznak a faluban. Arkan két keze közé fogja a fejét és hisztérikusan rikácsol: Azok a kurafik…” üvölti, és zokogásban tör ki. Míg mellette állunk, látom, amint számos szerb holttestet raknak fel a teherautókra. Némelyikük teljesen szét van szaggatva, biztos az aknák tették, a legtöbbjükön viszont lőtt sebek látszanak. Az összekötő azt mondja: „A katonák tehetnek róla”, de nem értem, miről beszél. Meg voltunk győződve róla, hogy az usztasák a faluban vannak, és a rohamra induló három oszlop egymást lőtte, az összes halott, akit itt látsz, a szövetségiekkel történt hibás koordináció eredménye”. Vagy 50-60 testet számoltunk össze. Odavezetnek, ahol a „nemzetköziek” bázisa lehetett, a szerb önkéntesek önelégülten pózolnak a zsákmányolt zászlók elõtt, és elmondják, hogy likvidálták a külföldi egység parancsnokát, „Edwardónak hívták” , teszik hozzá, és az angol tetemre böknek. A falu teljesen rombadőlt, egyetlen ép házat sem látok, ehhez hasonló látványban volt részünk Vukováron…
Később újra a falu közepére visznek bennünket, újabb horvát holttesteket mutatnak, két asszony és egy szintén civilruhás öregember testét látom, valamint hét katonáét. Arkan nincs sehol, a levegőben pedig a vereség hangulata érződik, és nem a „logikus” örömé, ami várható lenne ennek a pozíciónak az elfoglalása után, amelyről már úgy hallottuk beszélni a szerbeket, hogy ez Kelet-Szlavónia egyik legharcedzettebb állása.”
Több, mint 54 nap telt el azóta, hogy kezdetét vette küzdelemsorozatunk a korábban ismeretlen kis magyar faluban a horvát Szlavóniában, ez a szentlászlóiaknak több mint négy hónap bizonytalanságot, rettegést, halált és pusztítást jelentett.
A későbbi hónapokban minden egyes találkozás valamelyikükkel egy meg nem fogalmazott, de barátaink szemébõl kiolvasható kérdést vet fel: Visszatérünk? …”
A felavatott Szent László királyunk mellszobra napjainkban. A szobor a Szent László nevét viselő települések ajándéka a horvátországi hős falunak
A Nemzeti Front nevű mohácsi nemzeti rock együttes, a Magyarok Imája c. dalukhoz a Szentlászlón szétlőtt és meggyalázott templomban forgatott videoklippet
Felhasznált anyagok: compunet.hu/szentlaszlo, szentlaszlo.blogspot.com, Fejér Megyei Hírlap
Z.D.
Kapcsolódó cikkek:
Szentlászló: egy Árpád-kori magyar falu, amely szembeszállt az ellenséggel (I. rész)