Szerbia a régió éllovasa a Facebook és a Twitter használatában: Kiváltóokok, bizarr esetek, társadalmi háttér…
Szerbia nem sok mindenben nevezheti magát a régió éllovasának. Egyalamiben viszont biztosan első. Legújabb közvélemény-kutatás szerint az összes délkelet-európai ország közül Szerbiában használják legtöbben és legnagyobb mértékben a közösségi oldalakat, elsősorban a Facebook-ot és a Twitter-t.
Noha viszonylag későn kapcsolódott be az internetes kommunikációba, Szerbia a digitális társadalom kialakításának kiváló táptalajává vált.
A jelenség egyik okát a szakemberek részben az ország státusát befolyásoló események felhalmozásában látják. Például amikor megjelent a Szerbia uniós tagjelöléséről szóló információ és az azt követő reagálások, szinte minden hazai médium és a közvélemény jelentős része a Twitter-en „lógott”.
Másrészt az utóbbi öt évben rengeteg polgár szinte függővé vált a közösségi oldalaktól. Sok esetben ez a függőség súlyos formát ölt és végül gyógykezelést igényel. A leszokás egyaltalán nem könnyű és nem egyszerű.
Előfordult például, hogy egy kiváló formában levő, csinos aerobic edzőnő annyira rászokott a „fészezésre”, hogy teljesen abbahagyta a testmozgást, hónapokig nem lépett ki az otthonából és a felismerhetetlenségig elhízott.
Elvonókúrára kényszerült egy hetven év körüli asszony is, aki napokig nem hagyta el a lakását, végül a szomszédok rátörték az ajtót, mert azt gondolták, valami történt vele, holott a néni csak „nyugodtan csetelt”.
Hasonló esetek bizonyára más országokban is történnek, de Szerbiában – ahol az anyagi és a szellemi nyomor meglehetősen nagy elidegenedéshez vezetett – ez a jelenség gyakoribb és kifejezettebb, mint másutt.
A pszichiáterek szerint az eltúlzott „fészezés” számos esetben a hiúság hizlalását (vagy az elvesztett önbizalom mesterséges visszaállítását) szolgálja.
Szerbiában nem kevesebb mint 2,5 millió (!) polgár használja a Facebook-ot és közel 200 ezren a Twitter-t.
F. L.