Egyéb 

A szlovák betyár megszállottja

a janosikRobet Fico szlovák kormányfő lebontatta azt a falat irodájában, amelyet elődje, Iveta Radičová emeltetett annak érdekében, hogy eltakarja előle Juraj Jánošík szlovák betyár fajanszát. Ficonak nagy kedvence a rablóvezér.

Radičová rögtön hivatalba lépésekor, 2011 márciusában eltakartatta az 1970-ből származó műalkotást, melynek szerzője Ignác Bizmayer szlovák „nemzeti művész”. Az előző miniszterelnök állítólag azért takarta el a művet, mert nem tetszett neki, hogy egy halott bárány is látható rajta. azt is mondta, hogy reméli, nem azárt vannak ott a betyárok, hogy inspirálják a politikusokat.

Radičová 2700 eurót fizetett a betyárvezért eltüntető gipszkarton falért, most Ficónak ugyanaz a cég ingyen távolította el.

A betyár a legenda szerint amit a gazdagoktól elvett, odaadta a szegényeknek. Valójában rövid karriert futott be, és elsősorban azért akasztották fel, mert állítólag szolgált Rákóczi seregében. 1708-ban a trencséni csatában a császári csapatok vereséget mértek Rákóczi seregére, ő pedig fogságba esett, és kényszersorozás útján a császár szolgálatába került. Rabőrként szolgált a bitcsei várban, ahol megismerkedett az egyik fogvatartottal, Tomáš Uhorčík zsiványkapitánnyal.

Jánošík később visszatért szülőfalujába, de amikor Uhorčík 1711-ben megszökött, beállt a bandájába. A zsiványok esküjét szeptember 29-én tette le. Többek között lovakat csempészett Lengyelországból. Később a zsiványok kapitányává választották, de nem sokáig töltötte be ezt a tisztséget, mert a liptói pandúrok 1713-ban elfogták. Kínzást sem nélkülöző bírósági tárgyaláson fosztogatás és a Rákóczi-szabadságharcban való részvétel vádjával halálra ítélték, és 1713. március 18-án Liptószentmiklóson kivégezték.

A népi kultúra előtérbe kerülésével lett egyik-másik néphagyomány által tisztelt hős fokozatosan szlovák nemzeti hőssé.

A képen: Juraj Jánošík

bumm.sk nyomán F. L.

Hasonló bejegyzések