Egyéb 

Ciprus után Szlovénia jön?

szloveniaCiprus után egyes megfigyelők Szlovéniában vélik látni az euróövezet következő „beteg emberét”.

A rossz hitelek következtében ingatag helyzetbe jutott bankok súlya az ország GDP-jéhez viszonyítva ugyan nem akkora, mint a kis szigetország esetében, ám megmentésük meghaladhatja a szerdán este fölesküdött új kormány erejét – vélekedett a német hírügynökség.

A legélesebb bírálatot a tapasztalatlan kormányfő, Alenka Bratusek az előző pénzügyminisztertől kapta. Janez Sustersic kertelés nélkül kijelentette: az új kormánynak fogalma sincs az ország előtt álló gazdasági problémákról. Nem tudja, miként hozza rendbe a súlyos beteg bankszektort, miközben ragaszkodik a veszteséges állami vállalatok fenntartásához ahelyett, hogy nagyvonalúan magánkézbe adná őket.

Szlovéniának hamarosan követnie kell Portugália, Írország, Görögország és Ciprus példáját, pénzügyi „mentőövet” kérve Brüsszeltől – jósolta Sustersic.

A Delo című napilap hétfőn közzétett felmérése szerint a lakosság 55 százaléka támogatja Bratuseket. Ugyanakkor a megkérdezettek több mint háromnegyede úgy véli, hogy a 42 éves miniszterelnök által vezetett balközép kormány legkésőbb egy év múlva megbukik.
A mértékadó sajtóorgánumok is kételkednek a Bratusek-kormány sikerében. Kedvenc céltáblájuk az új pénzügyminiszter, Uros Cufer. Miután minden ismert szakember nemet mondott Bratusek felkérésére, végül „a kecskére bízták a káposztát” – értékelték a lapok a pénzügyi tárca élén történt változást. Cufer előzőleg a Ljubljanska Bankának, az ország legnagyobb pénzintézetének volt az egyik vezetője. Ám a bank az utóbbi években rengeteg rossz hitelt halmozott fel, ennélfogva Cuper inkább maga a probléma, semmint annak a megoldása – írták a lapok.

Az STA hírügynökség által idézett megfigyelők meglátása szerint a kabinet „harmadrangú személyekből” áll. „Mesék és hangzatos ígéretek” helyett a kormánynak inkább néhány konkrét tervvel kellene előállnia – írta a Finance című gazdasági napilap, a feladatok között említve a csődtörvény reformját, az állami vagyon privatizációját és a bankválság megoldását. Sok kommentátor még abban is kételkedik, hogy a politikailag csaknem teljesen tapasztalatlan kormányfő rendelkezik-e a posztjához szükséges képességekkel.

(MTI nyomán Gye)

Hasonló bejegyzések