stop-killing-journalistsEgyéb 

Drasztikusan nőtt az újságíró gyilkosságok száma 2012-ben + Grafikon

stop-killing-journalistsA Magyar Távirati Iroda ma reggel közzétett egy grafikont, amely 2012-ben  a világon meggyilkolt újságírók számát, a gyilkosság helyszínét és az elmúlt évek hasonló incidenseinek számát hasonlítja össze 1995-ig. Ezen statisztika szerint a hivatásuk gyakorlása közben meggyilkolt újságírók száma 2012-ben összesen 89 fő volt.

Decemberben az MTI közölt egy hasonló tudósítást, amelyben még arról számoltak be, hogy 2011-hez képest 30 százalékkal több, összesen 139 újságíró vesztette életét 2012-ben fegyverek által, munkavégzés közben vagy azzal összefüggésben. A szomorú statisztikát a genfi székhelyű, Press Emblem Campaign (PEC) nevű független szervezet december 17-én közölt adataira alapozva hozták nyilvánosságra.

Eszerint az elmúlt öt évben összesen 569 újságírót öltek meg munka közben vagy foglalkozása miatt, ez azt jelenti, hogy hetente legalább ketten estek áldozatul.

20121228 MTI G0611

A Magyar Távirati Iroda (MTI) grafikonja

A PEC adatai szerint 2012-ben Szíriában haltak meg a legtöbben – 36-an -, amelynek az ottani belháború az oka a jelentős arányú éves növekedésnek is. Szomáliában is jócskán romlott a helyzet, tavaly 19 tollforgató életét oltották ki, elsősorban a kritikákat nem tűrő félkatonai szervezetek emberei.

A tíz legveszélyesebb ország a média dolgozói számára – a PEC ötéves statisztikája alapján – a Fülöp-szigetek (62 halott), Mexikó (59), Pakisztán (53), Irak (39), Szíria (38), Szomália (37), Honduras (26), Brazília (22), Oroszország (20) és India (16).

A ma meg jelent adatokat az MTI a franciaországi Riporterek Határok Nélkül számításaira alapozza, akik a tavalyi év végén még 135-re becsülték azon újságírók számát, akik erőszakos körülmények között hunytak el, ezt a számot 89-re csökkentették a legújabb számításaik alapján.

A Bizottság az Újságírók Védelmére (CPJ) nevű jogvédő szervezet arról számolt be, hogy jelenleg világszerte 232 újságíró ül börtönben. Ilyen magas arányra 1990 óta még nem volt példa. Legrosszabb a helyzet ezen a téren Törökországban, Iránban és Kínában.

(MTI nyomán H. Á.)

,

Hasonló bejegyzések