Dinótemető egy német kőfejtőben
Lázba hozta a német őslénykutatókat, hogy egy fél dinoszauruszra való csontot találtak egy kőtömbben, Németország híres dinoszaurusz-lelőhelyén, a Harz hegységben fekvő goslari kőfejtőben.
Az egyszer egy méteres kőtömbben eddig 28 csontot azonosítottak, ami az eddigi legjelentősebb lelet az 1998 óta ismert alsó-szászországi lelőhelyen. Az első dinófog 1998-as megtalálása óta két tucat őshüllő 1500 csontját preparálták ki az itt dolgozó szakemberek.
A friss leletek az amúgy óriási termetű hosszúnyakú dinoszauruszok egy kisebb fajától, az Europasaurustól származnak. A kutatók modern technológia segítségével igyekeznek tisztázni az állat elpusztulásának körülményeit.
A csontok elhelyezkedése emellett segíthet megállapítani, hogy annak idején milyen mély lehetett a víz errefelé. Az itt elpusztult állatok ugyanis valószínűleg meszes mocsárban gázoltak 154 millió éve. A kőbe zárt dinócsontok háromdimenziós modellezésével újabb életnagyságú Europasaurus-modelleket készítenek a közeli Münchehageni Dinópark számára.
A paleontológiai élményparkban dinoszauruszok élethű másolatai láthatók, amint éppen kijönnek egy tóból vagy végigcsörtetnek egy erdőben. A dinópark fő attrakciója azonban egy hatalmas lapos kőzetfelszín, amely különböző dinoszauruszfajok több mint 250 megkövült lábnyomát őrzi. A goslari dinólelőhelynek eddig csak a 15 százalékát tárták fel.
(MTI nyomán Gye)