Törökkanizsa: Húsvéti versmondó verseny vagy káosz?
A Törökkanizsáért Egyesület a hétvégén a helyi Branislav Nušić Könyvtár dísztermében harmadik alkalommal szervezte meg az óvodások, általános és középiskolások részére „Megöntözlek szépen az ég harmatával” című locsoló- és húsvéti versek versenyét. Egy versenyző csak egy locsolóverssel nevezhetett be.
A verseny kezdetén Dr. Sarnyai Zoltán, az MNT Közoktatási Bizottságának alelnöke és Jerasz Anikó, a magyarkanizsai általános iskola szerb nyelv és irodalom szakos tanárnője ismertette a magyar anyanyelvű gyerekek beiskoláztatási programját.
A “Szülőföldön magyarul” támogatási alprogram ettől az iskolaévtől kezdődően már a kiscsoportos óvodába járó gyerekektől egészen a középiskola befejezéséig végigkíséri a gyermek tanulmányait. E támogatás megközelítőleg évi 75 eurós összegű, és a tapasztalatok azt mutatják, hogy szeptemberben kiosztásra is kerül.
Azok a gyermekeket, akik szeptemberben magyar anyanyelvű első osztályban kezdik meg tanulmányaikat , az MNT egy 40 euró értékű beiskolázási csomaggal ajándékozza meg. A beiskolázási csomag tartalmazza azokat a kötelező tanfelszereléseket, amelyekre a diákoknak szükségük lesz a tanév során.
Dr. Sarnyai Zoltán, az MNT Közoktatási Bizottságának alelnöke kiemelte, hogy az MNT középiskolai és felsőoktatási támogatásokat is nyújt. A magyar nyelven középiskolába tanuló vidéki diákok számára diákotthoni ellátást biztosít a vajdasági középiskolai központokban, valamint a középiskola befejezéséig a diákok évente megkapják a ,,Szülőföldön magyarul” támogatást. Az MNT Felsőoktatási Ösztöndíja a közoktatásban magyarul tanulók számára páratlan programot kínál, amellyel az egyetemi és főiskolai diploma megszerzését segíti 120-150 eurós tanulmányi ösztöndíjjal. Emellett Újvidéken létrejön az Európa Kollégium, amely szeptemberben nyitja meg kapuit, ahol magyar ajkú diákok kerülnek elszállásolásra.
Az ismertető után a magyarkanizsai és törökkanizsai községek területéről érkezett diákokat egy háromtagú zsűri osztályozta: Mihók Katona Margit és Selmeci Melinda magyar szakos tanárnők, valamint Jerasz Anikó szerb szakos tanárnő.
A hatalmas érdeklődés mellett a megjelent szülők és gyermekeik nagy részénél a versenykultúra és a modor fogalmai megfakultak az évek múlásával, így az esemény egy rég látott ismerősök, barátok találkozójára emlékeztetett. Tisztelet a kisszámú kivételnek, akik azért jelentek meg e jeles eseményen, hogy meghallgassák, támogassák, élvezzék a szebbnél szebb húsvéti verseket, megtapsolják, megdícsérjék saját és mások gyermekeit.
Sajnos, meg kell említeni azt is, hogy a gyermekek felkészítése a versenyre nem a törökkanizsai óvonénik és tanítók érdeme (nyilván a sok „munka” mellett erre már nem volt rá módjuk), hanem a szülőket kell dícséretben részesíteni.
A legszebb versek előadóit értékes könyvjutalmakkal díjazta a zsűri. A díjátadó az éhező afrikai gyerekek segélycsomagosztására hasonlított, amikor azok körülveszik a Vöröskereszt tehergépkocsiját. Szomorú látvány volt.
Díjazottak:
Óvodások kategóriája:
Különdíj: Ivkovity Valentina
3. Rekecki Alex
2. Újhelyi Evelin
1. László Orsolya
Alsósok kategóriája:
Különdíj: Almási Viktória és Varró Melánia
3. Csolákov Mika és Piri Attila
2. Ballangó Klementina és Fejsztámer Anita
1. Jerasz Adrienn
Felsősök kategóriája:
Az egyetlen díjat Gólya Edvin kapta
Csubrilo Valéria