Országos Tehetségnap: Muhi Béla újvidéki fizikatanár is díjazott
Budapesten, március 23-án a Tehetséghidak program nyitórendezvényén a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács Muhi Bélát, a VMPE alelnökét „A Tehetségek Szolgálatáért” életműdíjjal tüntette ki.
Az Országos Tehetségnap 2013. programjának fővédnöke Herczegh Anita, a köztársasági elnök felesége volt. A rendezvényt a Budai Ciszterci Szent Imre Gimnáziumban tartották meg.
A gazdag programban elhangzott A kilenc csodaszarvas (Bartók Béla hangfelvételről), néptáncosok léptek fel Vásárhelyi Tehetségponttól, tehetségnagykövet címeket adtak át, Havass Miklós, az NTT alelnöke, a Tehetségnagykövet-választó Tanács tagja bemutatta az új Tehetségnagyköveteket.
A Felfedezettjeink 2012-es nyertesei közül Mohai Zsófia fődíjas és felkészítő tanára Kothencz Melinda, a Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakközépiskola pedagógusa (Pécs) számolt be eredményeikről.
Petrás Mária, Tehetségnagykövet éneke után következett a „Felfedezettjeink 2013” pályázat eredményhirdetése. Prof. dr. Csermely Péter köszöntötte a díjazottakat, majd átadta a 2013-as díjakat. Az Érd el a célodat pályázat díjait Horváth Gyula az Aegon Magyarország vezérigazgató-helyettese adta át. Tehetséghidak Program keretében Gledura Benjámin sakktehetség mutatkozott be.
E program pszichológiai és pedagógiai aspektusairól Dr. Balogh László, a program szakmai vezetője tartott előadást. Prof. dr. Bagdy Emőke a tehetségek személyiségfejlesztéséről értekezett, majd egy ifjú tehetség: Szokolay Ádám zongorázott és Bényei Éva Bernadett, természettudományos tehetség mutatkozott be.
Végül Csermely Péter átadta a Tehetségek Szolgálatáért díjakat. A díjazottak: Dudok Györgyné, a Salgótarjáni Központi Általános Iskola és Diákotthon Arany János Tagiskola (SKÁID) kémia-technika (háztartástan-életvitel) tanára, Dr. Horváth László
A Puskás Tivadar Távközlési Technikum igazgatója, Muhi Béla az újvidéki Svetozar Marković Gimnázium fizikatanára, Táborosi Zsuzsanna, a Lánczos Kornél Gimnázium történelem tanára.
Hétfőn este a Hagyományok házában tehetséges fiatalok koncertjén vehettek részt a pedagógusok és a diákok.
Muhi Béla méltatása
Muhi Béla újvidéki fizika-kémai szakos tanár, okleveles fizikus, a vajdasági tehetséggondozás meghatározó személyisége, aki több mint harminc éve foglalkozik a tehetséges diákokkal, szakköröket, tehetséggondozó táborokat, diákversenyeket, tehetséggondozással kapcsolatos konferenciákat, tanári továbbképzéseket szervez és vezet, a GENIUS tehetséggondozó mozgalom alapítója és elnöke, sikeres mentor, húsz éve szakkiadványok szerkesztője, egyik alapítója és alelnöke a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének, melyet bekapcsolt a Nemzeti Tehetségsegítő Tanácsba.
1974 szeptemberétől tanít fizikát Újvidéken a gimnáziumban, az egykori Pedagógiai Akadémián, szakiskolákban, továbbá másfél évtizede Zentán a budapesti Corvinus Egyetem határon túli levelező tagozatán konzulens tanár.
A hetvenes és nyolcvanas években népszerű szakköröket, ismeretterjesztő előadássorozatokat, tehetséggondozó foglalkozásokat vezet, az úgynevezett Nagy Jugoszláviában diákjai 13 aranyérmet, illetve első díjat szereztek az országos versenyeken.
Az Újvidéki Színház kamaratermében 1994 áprilisától Ismeretterjesztő Előadások címmel szerda esténként előadássorozatot szervez 13 éven keresztül. A sajtóban is évekig futó cikksorozatai jelentek meg a tudományos ismeretterjesztés témájában.
Egyik kezdeményezője, alapítója és alelnöke a most 20 éves évfordulójához érkezett Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének. Az egyesület keretében rendezik meg Újvidéken az Apáczai Nyári Akadémiát (ANyA), mely egy nemzetközi jellegű tanári továbbképzés magyar nyelven. A természet egysége elnevezésű akkreditált szekció megalapítója és szervezője immár 12 éve, ahol nemcsak szakmai és módszertani témák kerülnek feldolgozásra, hanem rendszerint a tehetséggondozással is foglalkoznak, itt (meg más tanácskozásokon is idehaza és külföldön) előadásokat tart ebben a témában.
Mostanáig három hivatalosan akkreditált tanári továbbképzés fűződik a nevéhez.
Szakkönyvek, oktatási jellegű kiadványok szerkesztője 1993-tól, a Vajdasági Magyar Tankönyv Tanács elnöke. Több mint 200 kiadvánnyal sikerült eddig hozzájárulni az anyanyelvű oktatás és tehetséggondozás színvonalának emeléséhez. Egykori emeltszintű foglalkozásinak, felkészítő programjainak résztvevői, versenyzői sorából ma már többen egyetemi tanárként, kutatóként tevékenykednek.
A GENIUS – a tehetséges diákokért mozgalom megalapítója és vezetője. A GENIUS 2003 tavaszán jött létre, és a tehetséges, kreatív, kezdeményező diákok felkutatására és támogatására, érvényesülési lehetőségük biztosítására jött létre. A GENIUS mozgalom Vajdaságban hiányszerepet tölt be. Az itt szervezett versenyeken diákjaink anyanyelvükön, magyar nyelven szerepelhetnek, így nagyobb esélyük van az érvényesülésre. Egyúttal jobban elsajátíthatják a szaknyelvet, anyanyelvű forrásmunkákból meríthetnek és idézhetnek, a gazdag magyar kulturális kincs könnyebben elérhető a számukra. Egyúttal ez a mozgalom széles teret nyithat meg a fiatal tehetségek számára a kibontakozás, az érvényesülés, a szakmai fejlődés, az ismerkedés és kapcsolattartás terén. A mozgalom hozzájárul térségünk anyanyelvi, kulturális kohéziójának a feljavításához, része a népnevelésnek.
A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete a GENIUS által együttműködik a magyarországi Kutató Diákok Országos Szövetségével, a Kutató Tanárok Országos Szövetségével, tagja a Nemzeti Tehetségsegítő Tanácsnak. A Tudományos Diákkörök Országos Konferenciája (TUDOK) vajdasági regionális döntőjét évek óta a GENIUS keretében Muhi Béla koordinálja.
A GENIUS szerteágazó tevékenységéről különböző tanulmányi versenyek, valamint diáktáborok és tehetséggondozással foglalkozó továbbképzések sora tanúskodik. Az egyik legsikeresebb versenyszerű rendezvény a vajdasági magyar középiskolások GENIUS Konferenciája, ahol évente több mint száz előadás hangzik el 11 szekcióban, a szakbizottság rendszerint 33 tagú.
A GENIUS tíz éve tevékenykedik, és több ezer fiatal érezhette meg közvetlenül vagy közvetve ennek a mozgalomnak az áldásos tevékenységét.
A GENIUS tehetséggondozó mozgalom által évente megrendezett diáktáborok, diákversenyek (2013. januárjával bezárólag):
Fizika-kémia általános iskolai tehetséggondozó diáktábor (14 alkalommal)
Középiskolai GENIUS tehetséggondozó diáktábor (2 alkalommal)
Kovács Sztrikó Zoltán általános iskolai fizika-kémia diákverseny (12 alkalommal)
Ribár Béla Vajdasági Fizikaverseny, kapcsolódik a magyarországi országos Öveges József Fizikaversenyhez (6 alkalommal)
Alkotmány és állampolgári jogok diákverseny (6 alkalommal)
Vajdasági Diák Menedzsment Bajnokság (5 alkalommal)
GENIUS Konferencia (10 alkalommal)
Muhi Béla kezdeményezésére a jubileumi X. GENIUS konferencia kapcsán a versenybizottság kitüntette a mozgalomban évek óta tevékenykedő legsikeresebb és legaktívabb tehetséggondozókat. GENIUS Arany Mentor Díjban 13 pedagógus részesült. A mozgalom lelkes támogatója és haláláig a GENIUS konferenciák versenybizottságának állandó elnöke volt Ribár Béla akadémikus, aki továbbá még az Újvidéki Diáksegélyező Egyesület és a Vajdasági Magyar Tudományos Társaság elnöke is volt. A GENIUS keretében egy általános iskolai fizikaverseny őrzi a nevét. A VMPE az Apáczai Diákotthonban Ribár Béla akadémikusnak egy bronz mellszobrot állíttatott. A szobor ünnepélyes felavatására a XII. Apáczai Nyári Akadémia keretében került sor 2012. július 16-án. A szobrot Muhi Béla avatta fel.
Kezdeményezője és munkatársa a Fókusz ismeretterjesztő és tudománynépszerűsítő elektronikus folyóiratnak, ahol az általa szervezett tehetséggondozó programok megjelennek, itt több mint száz írását is megjelentette: www.fokusz.info Az internet által gyakorlatilag a világ bármely pontján elérhetők azok a tehetséggondozással, oktatással, szakmai ismeretekkel kapcsolatos anyagok, melyek Muhi Béla tevékenységével kapcsolatosak.
Javaslattevő és méltató: Nagy Margit, a VMPE elnöke