diagram 2Egyéb 

A DélHír Portál látogatottsági adatai: Dávid legyőzheti Góliátot? – Avagy egyenlőtlen feltételeknél is van remény a diadalra

diagram 2Pár napja az egyik többéves múltra visszatekintő délvidéki magyar nyelvű internetes portál adatokat közölt (immár sokadik alkalommal) híroldala látogatottságáról. A látogatottság elemzéséhez a lekérések (requests) számát vették alapul, ami ugyan nem a leghatásosabb módja a látogatók pontos számának meghatározására, de arra mindenképpen jó, hogy adatokat kapjunk az adott honlap fejlődési dinamikájáról. Mielőtt belevágnánk az adatok kielemzésébe, talán kezdjük egy kis fogalommagyarázattal.

A lekérések (requests), vagy más helyen találatok (hits) – Valamennyi kérés (kattintás) amit a szerver az adott időszakban kapott, beleértve a html, a grafikai, vagy a cgi fájlokat is. A kéréseket a szerver log funkciója tárolja. A látogatásokat mérő legtöbb eszköz csak ezt az információt szokta kiadni.

A fent említett híroldal a következő adatokat tette közzé: „A látogatottság gyarapodásáról számolhatunk be ismét kedves Olvasóinknak. Az utóbbi fél évben a következő számú lekérést (request) jegyezte fel a havi számlálónk: 6 679 953, 6 477 093, 7 235 284, 8 828 088, 8 003 393, 9 489 905. Hatmillió, hétmillió, nyolcmillió, kilencmillió. S reméljük hamarosan tízmillió is lesz.”

latogatottsag 2

A méréseket illetően tudni kell, hogy nincs két olyan szoftver, amelyik teljes mértékben megegyező adatokat szolgáltat. Ezért az adott honlapok látogatottsági eredményeinek összehasonlítása sem lehet teljesen hibátlan.

Hírportálunk a 2012-es év utolsó negyedében kezdte meg tesztfázis jellegű működését, majd decembertől a szerkesztőség állandósulásával végre élesben is debütálhatott. Négy hónapos hivatalos működés után elérkezettnek láttuk az időt, hogy mi is részletesen kielemezzük látogatottsági adatainkat és levonjuk a szükséges konzekvenciákat.

Ha már konstruktív elemzést tartottunk kihasználtuk a lehetőséget, hogy összehasonlítást tegyünk a látogatottsági adatait nyilvánosságra hozó délvidéki internetes portál eredményeivel.

Amikor a portál létrehozásáról döntöttünk tudtuk, hogy nehéz, sokszor kilátástalanak tűnő egyenlőtlen küzdelemre kell számítanunk. A helyzet nem festett túl derülátó képet: a meglévő délvidéki médiát átszőtte a politikai megfelelési kényszer, az objektivitásnak csúfolt szelektív cenzúra, ahol elvek és sokat emlegetett objektivitás helyett a mindenkori politikai hatalomnak való megfelelés volt a mérvadó.

A 2003-ban alapított konkurens magyar internetes portál több mint 10 éve működik, és ha az elejében nem, de mostanra már maximálisan élvezi a pénzosztó pártok támogatását, korszerűen felszerelt irodával rendelkezik és a szerkesztőségi feladatokat csaknem húsz állandó és bedolgozó fizetett munkatárs látja el.

A mi oldalunkon a helyzet már korántsem ilyen ragyogó: mindössze 4 hónapos működési idő, harmad annyi tagból álló szerkesztőség és az anyagi források szinte teljes mértékű hiánya. Ugyanakkor néhány dologban mégis jobban álltunk, ezek pedig a hitvallás, az elhivatottság és a tenni akarás. Ezek azok a tulajdonságok és a belőlük felépülő értékrend, amelyek erősebbek a materialista, elveket mellőző alsóbbrendű céloktól.

02 delhir

A mérések a webalizer nevű webstatisztika-készítő szoftver által készültek. A web analizáló szoftver a webszerver által gyűjtött adatokat összesíti és értékeli ki.

delhir 3

Egyedi látogatók – A különböző IP címekről (különböző gépekről) érkezett kéréseket számolja, azaz a visszatérő látogatók számát adja meg. Egy IP címről (például egy egyetemi szerverről) természetesen több felhasználó is látogathatja a honlapot, de ezek egy kliensnek számítanak.

A legdinamikusabb fejlődést portálunk egy szomorú, szörnyű tragédia kapcsán, a Bilicki gyilkosságról szóló exkluzív anyagokat felvonultató folyamatos tudósításaival érte el. Ezeket a napokat óriási mértékű látogatóáradat kísérte. Nem elhanyagolható a portál közösségi hálózatokon való előretörése sem. A DélHír Portál Facebook oldalát a cikk írásáig kereken 4400-an „lájkolták”, amivel máris több mint ezer emberrel megelőztük a tíz évnyi működést maga mögött tudó másik híroldalt. A Facebook szerepe, már azért sem elhanyagolható, mivel napjainkban az egyik legnagyobb információmegosztó eszközzé nőtte ki magát.

Ennek a tudatos építkezésnek és elhivatottságnak a gyümölcse kezd beérni. A fenti összehasonlító statisztikából már szemmel látható az eredmény, amely szerint a márciusi hónapban hatalmas áttörést ért el a DélHír Portál és nemcsak megközelítette az egy évtizede létező, magát a köztudatba jól beásott híroldalt, de meg is előzte azt.

Az eredmények bizakodásra adnak okot és egyértelműen igazolják a portál létjogosultságát, ugyanakkor bizonyosságul szolgálnak arra is, hogy a kishitűség démonai legyőzhetőek és igen is van értelme a sokszor reménytelennek tűnő küzdelemnek.

Z.D.

Hasonló bejegyzések