Szabadlábon az ügyeletes szerb huligán; három régi és hét új temerini fiú még mindig rács mögött
Égő fáklyát nyomott a rendőr arcába, verekedett, sörösüveggel fejbe vágott egy embert, napokig bújkált a zsaruk elől – és lám: szabadlábon van.
Uroš Mišić focihuligán 2007-ben a belgrádi Crvena zvezda egyik meccsén kitört tömeges bunyó során égő fáklyát próbált az egyik rendőr szájába nyomni, súlyos égési sérüléseket okozva. Első fokon tíz év börtönre ítélték, de a minden hájjal megkent és politikai kapcsolatokkal rendelkező Borivoje Borović ügyvédnek köszönhetően (aki a Szerb Megújhódási Mozgalom elnökségi tagja volt) megfelezték a büntetését. Alighogy kikerült a sittről, ez év márciusában a belgrádi Plastik kávézóban társaival együtt verekedést provokált ki, amely során sörösüveggel fejbe vágta az egyik vendéget – egy amerikai tengerészgyalogost, aki viszonylag könnyebb sérüléseket szenvedett.
A rendőrség le akarta tartóztatni a pernahajdert. Mišić azonban napokig bújkált előlük, orruknál fogva vezette őket. Aztán feladta magát, de nem sokáig maradt előzetesben, mert a bíró nem tartotta szükségesnek, hogy a közveszélyes bűnözőt vizsgálati fogságban tartsa. Erre még a szerb közvélemény is felkapta a fejét, és Mišićet újra letartóztatták.
Már meg is tartották a bírósági tárgyalást. Borović ügyvéd segítségével, bizonyítékok állítólagos hiányában felmentették vád alól a gazembert, aki tovább boldogíthatja a társadalmat, amelyben él.
Eközben három régi temerini fiú még mindig börtönben sínylődik, a hét új temerini fiú előzetes letartóztatását pedig minden értelmes és logikus magyarázat nélkül meghosszabbították.
Mint ismeretes, a régi temerini fiúk, akiket összesen 61 évre ítéltek, egyetlen szilárd, releváns bizonyíték nélkül kerültek börtönbe, ahol válogatott kínzásban részesültek. Az új temerini fiúk pedig egy bunyó összevert áldozatai voltak, akiket a túlerőben levő szerb banda kergetett. És mégis őket gyanúsítják.
Egyes (alig) magyar politikusok pedig az ilyen kettős mérce után is azt hajtogatják, hogy nem kell magyar autonómia, meg hogy Délvidéken nincsenek magyarellenes atrocitások.
A képen: Borović és Mišić
F. L.