bolygo lakhatoEgyéb 

Élet lehetséges az 1200 fényévnyire levő bolygókon?!

bolygo lakhatoCsillagászok három újabb Föld-szerű bolygót találtak a Kepler-űrtávcső segítségével, ami önmagában nem nagy dolog, hiszen több mint száz, más naprendszerben található bolygót (azaz exobolygót) észleltek az elmúlt években. Az igazi újdonság az, hogy mindhárom többé-kevésbé hasonlít a mi Földünkre, de ennél is fontosabb, hogy a csillagok lakható zónájában találhatók.

A lakható övezetben lévő bolygó felszínén a víz folyékony állapotú, ami elengedhetetlen feltétele az általunk ismert élet kialakulásának. Az övezet kiterjedését a naprendszeren belül nem csak a központi csillagtól való távolság határozza meg, azt módosítja az adott bolygó légkörének felépítése, illetve a csillag kora is. A Lant csillagképben mozgó, tőlünk úgy 1200 fényévre található Kepler-62 nevű rendszerben összesen öt bolygót észleltek, ám ezek közül három kívül esik a lakható zónán. A Kepler-69 nevű rendszerben a központi csillagot két bolygó kerülgeti, melyből az egyik érdektelen a lakhatóság szempontjából.

A mi Napunknál kétmilliárd évvel öregebb, hétmilliárd éves csillagát 267 naponta megkerülő Kepler-62f kódú kőzetbolygó mindössze negyven százalékkal nagyobb a Földnél, így ez érdemli ki a leginkább Föld-szerű exobolygó titulust – amíg egy másik el nem hódítja ezt a címet. A Kepler-62e hatvan százalékkal nagyobb a Földnél, a lakható zóna belső részén, a csillaghoz közeli sávban található, amit 122 naponta kerül meg. (E csillag kiterjedése kétharmada a mi napunkénak, fényessége pedig az ötöde.)

A Hattyú csillagképben, tőlünk 2700 fényévnyi távolságra található, 242 napos keringési idejű Kepler-69c hetven százalékkal testesebb a Földnél – a kutatók azonban még nem tudják, hogy kőzet vagy gázbolygóról van-e szó. Annyi bizonyos, hogy a csillag nagyon hasonlít a mi Napunkhoz. A kutatók legfeljebb remélik, hogy az élet kialakulhatott ezen a három bolygón, de mégsem hiábavaló a kutakodás, mert közelebb vihet ahhoz, hogy egy másik csillag körül a miénkhez hasonló rendszert találjunk. A Kepler-űrtávcsövet 2009 márciusában lőtték fel, működésének első három éve alatt számos, a Naprendszeren kívüli bolygót fedezett fel. Egy idén januárban megjelent tanulmány szerint a Naphoz hasonló méretű csillagok 17 százalékánál találni a Földnél legfeljebb kétszer nagyobb bolygót.

(NOL.hu nyomán)

Hasonló bejegyzések