Változások előtt Pakisztán?
Mind eredményét, mind az erőszak mértékét tekintve történelmi jelentőségű választásokra került sor május 11-én Pakisztánban, amely az első átmenetet jelentheti két polgári kormány között az ország függetlenségének 66 éves történetében. A legtöbb képviselői helyet Navaz Sharif pártja, a Pakisztáni Muzulmán Liga (PML) szerezte meg. A korábban puccsal megbuktatott pandzsábi üzletember és politikus így harmadjára kapja meg a lehetőséget, hogy a világ ötödik legnagyobb demokráciáját irányítsa.
Navaz Sharif politikus és üzletember harmadjára kapja meg a lehetőséget Pakisztán vezetésére, miután a hétvégi választásokon pártja, a Pakisztáni Muzulmán Párt (PML) győzelmet aratott. Bár a párt nem szerzett annyi helyet, hogy önállóan irányítson, elég erős lesz ahhoz, hogy ne kelljen koalícióra lépnie fő riválisaival, az Imran Khan által irányított Pakisztáni Mozgalom az Igazságért párttal (PMI) és a Bhutto család vezette Pakisztáni Néppárttal (PNP). A többséghez szükséges 137 helyet pedig a független és kis pártok segítségével könnyedén megszerezheti a párt − írja a Reuters. Sharif tehát stabil kormányt alakíthat, amely képes lehet a törékeny gazdaság megmentését szolgáló reformok végrehajtására.
„Talán végre eljutottunk a felismerésig, hogy az egyetlen remény számunkra abban rejlik, hogy kitartsunk a demokrácia mellett és biztosítsuk az előrehaladást” − olvasható egy pakisztáni lapban.
A részvételi arány elérte a 60%-ot, amely 1977 óta a legmagasabb. A BBC tudósítói arról számoltak be, hogy több nagyváros utcája elnéptelenedett, míg a szavazóhelységeknél tömegekben várakoztak az emberek. Jelentős volt a nők részvételi aránya is, akik közül sokan első alkalommal adhatták le voksukat. Az összességében sikeresnek tekinthető választások mégsem mentek mindenhol megakadás nélkül: az EU megfigyelői már jelezték, hogy a kelet-pakisztáni Lahore városában nem ment zökkenőmentesen a szavazás. Karacsiban pedig órákat késett egyes szavazóhelyiségek megnyitása, mivel az urnák és papírok késve érkeztek meg. Választási tisztviselők szerint munkatársaikat megfenyegették.
(TA nyomán)