RMDSZ-es élpolitikust tartóztattak le – Több kivizsgálás is folyamatban van
A romániai Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) marosvásárhelyi területi szolgálata korrupció gyanújával őrizetbe vette Borboly Csabát, a székelyföldi Hargita megye önkormányzatának elnökét.
A Realitatea hírtelevízió által hétfő délután közölt hírt az MTI-nek megerősítette Elena Curca, az ügyészség vezetője. Az ügyész nem kívánt részleteket elárulni arról, hogy pontosan mivel gyanúsítják a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) színeiben megválasztott politikust.
Borboly Csaba – aki az RMDSZ Országos Önkormányzati Tanácsának is elnöke – második mandátumát tölti a Hargita megyei önkormányzat élén.
Nem véletlen az időpont
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke hétfőn nyilatkozatban közölte, hogy a szövetség bízik Borboly Csaba ártatlanságában, és szolidáris a megyei vezetővel. „Olyan politikusról van szó, aki hosszú éveken keresztül a közösség érdekében végezte munkáját, a megyei tanács elnökeként, az RMDSZ politikusaként a Hargita megyei emberek jólétéért, mindennapjainak biztonságáért dolgozott” – áll az RMDSZ elnökének nyilatkozatában.
Kelemen Hunor reményét fejezte ki, hogy az ügyészség „mihamarabb a nyilvánosság elé tárja ennek a megdöbbentő ügynek a részleteit”, és „kiköszörüli a Borboly Csaba hírnevén esett csorbát”.
Kelemen Hunor hozzátette, a párt elfogadhatatlannak véli, és nem tartja véletlennek, hogy a DNA alig két héttel az RMDSZ csíkszeredai kongresszusa előtt kezdett nyomozni ismét egy többéves ügyben.
Olosz Gergely már lemondott
Lemondott szenátori mandátumáról Olosz Gergely, aki az RMDSZ színeiben nyert törvényhozói mandátumot a tavalyi romániai parlamenti választásokon. Azzal indokolta lemondását, hogy lejárató kampány indult ellene, amivel az RMDSZ-nek is ártani akarnak, lemondásával viszont a romániai magyar szervezetet többet nem érheti támadás. Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke elfogadta a politikus döntését .
A lemondott szenátor ellen tavaly októberben vádat emelt befolyással való üzérkedés miatt a román korrupcióellenes ügyészség. A vádhatóság szerint 2010-ben négy vállalkozó lefizette Oloszt azért, hogy cégeik kedvező kereskedelmi szerződésekhez jussanak a segítségével. Az ügyészek szerint Oloszt az energiaárakat szabályozó hatóság volt elnökeként fizették le, hiszen azt állította magáról – a vádhatóság megfogalmazása szerint -, hogy befolyásával hozzá tudja juttatni a vállalkozókat a szóban forgó szerződésekhez. Az ügyészek szerint a háromszéki volt szenátor 516 ezer eurót kenőpénzt kért magának és egy másik személynek.
MTI és alfahir.hu nyomán T. T.