keadilanEgyéb 

Ellenzéki vezetőket tartóztattak le Malajziában

keadilanA maláj rendőrség lázadás vádjával letartóztatott három prominens ellenzéki szereplőt és egy diákot. A letartóztatottak között van az ellenzéki Keadilan párt alelnöke, a már nem először őrizetbe került Tien Csua, egy kormányellenes csoport vezetője, Harisz Ibrahim, egy iszlamista párt tagja, Tamrin Ghafar, valamint egy aktivista diák, Adam Adli – írja a New York Times. A Reuters értesülései szerint ellenzéki lapoknál tartott házkutatásokon több ezer példány publikációt foglaltak le. A kormány rendőrségi ügyként tekint az eseményekre.

Az etnikailag megosztott országban május 5-én tartottak választást, amelyen az 1957 óta kormányzó Nemzeti Front (Barisan Nasional) koalíció ezúttal egyszerű többséget szerzett. A 46,6%-os szavazatarány a párt valaha elért legrosszabb eredménye volt, de az ellenzék szerint ezt is csalás és több szabálytalanság befolyásolta. A The Malaysian Insider helyi lap értesülései szerint az ellenzéki vezetők úgy gondolják, a vitatott májusi választási eredmények okán tartott demonstrációik miatt kerültek őrizetbe. 

Egyes vélemények szerint a választáson a korábbiakhoz képest gyengébben szereplő párt keményvonalasainak lecsillapítása miatt volt szüksége a letartóztatásokra Nadzsib Razak miniszterelnöknek, így erősítve meg párton belüli pozícióját. Ugyanakkor a nyomás alatt álló miniszterelnök néhány, az elődei által meghozott autoriter törvény visszavonását ígéri, bár a mostani ügyben kulcsfontosságú, a lázadásról szóló törvény hatályon kívül helyezéséről tavaly júliusban bejelentett szándéka ellenére sem történt változás. A törvény nyitott értelmezése folytán a maláj igazságszolgáltatással szembeni gyűlöletre való uszítás vagy elégedetlenség izgatásának vádja miatt akár három év börtön is járhat. 

Nadzsib Razak miniszterelnök a választási győzelem után rögtön nemzeti kiegyezésre szólított fel, melynek esélyei a BBC szerint a mostani eseményekkel szertefoszlottak. Az ellenzéki vezetők ugyanakkor azt hangoztatják, az ellenzékkel szembeni eheti fellépés világos jele annak, hogy a kormány soha nem akarta őszintén a politikai reformokat.

(kitekinto.hu nyomán)

Hasonló bejegyzések