Szász Jenő fantomintézetet vezet havi 3500 euróért
Nem az államtitkári fizetést (997 ezer forint) sajnáljuk, hanem a komolytalanságot, és az erdélyi magyarság ügyének ilyen szintű bagatellizálását.
Terebélyesedik a botrány Szász Jenő hivatala, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet (NSKI) körül. Újságírók próbálták elérni az intézetet, mindhiába, hiszen a Miniszterelnökségen sem tudták megmondani, hol és hogy érhető el az NSKI. Elviekben az intézmény miniszterelnöki felügyelet alatt van, valamint „fontos és bizalmas munkakört betöltő személyek” az alkalmazottak. Nem azért méltó figyelemre Szász intézménye, mert az intézmény éves megszavazott működési költsége 1,2 milliárd forint, hanem azért, hogy már megint egy nemzetstratégiai ügyből csinálnak botrányt, ami a hozzáállás komolyságáról tanúskodik.
Az intézmény vezetőjének megnevezésével egyidőben jelent meg egyre több forrásból a feltételezés, mely szerint a Polgári Párt és annak mecénása, Kövér László egy ilyen kibélelt pozíciót felajánlva próbálja mellékvágányra tolni az MPP-elnököt. Ezt úgy az illetékesek, mint az erdélyi közélet láthatóan tudomásul vette, többek között Tőkés László rögtön jelezte, hogy az NSKI elnökének személye nem is kevesekben visszatetszést váltott ki. Szász, kinevezése után, le is tette névjegyét az enyhén szólva megosztó „kontrollált visszavonulás” javaslatával .
Szász annak idején két emberrel is baráti viszonyt ápolt (és élvezte támogatásukat), nevezetesen egy majdani házelnökkel, és egy (hamarosan) volt államelnökkel. Mára ebből annyi maradt, hogy Băsescu hivatala falai mögé fújt visszavonult, a régi barátság Kövérrel azonban megmaradt. Ennek a barátságnak, és az Orbán-Kövér polémiának köszönhető a jelenlegi helyzet. Nehéz megmondani, hogy Szászon keresztül ki ártott többet az erdélyi magyarság ügyének: az egyik barát-e, aki őszintén akart segíteni, de kontárkodás lett belőle, vagy a másik barát, aki sohasem akart az erdélyi magyarság ügyén segíteni, de azt hazudta, hogy a legnagyobb barátunk.
Itthon.ma nyomán T. T.