delvideki-foldikutyaEgyéb 

Visszaengedték a természetbe a korábban kihaltnak hitt délvidéki földikutya egy példányát (+videó)

delvideki-foldikutyaHím földikutyát visznek dobozban szabadon engedése előtt Baja határában 2013. május 29-én. Akár egy Magyarországon száz éve, másik ismert élőhelyén, Szerbiában pedig az 1960-as évek óta kihaltnak vélt földikutyafaj egyedei is lehetnek azok a korábban tudományos célból vizsgált ritka emlősök, amelyeket befogásuk helyén engedtek szabadon a Kiskunsági Nemzeti Park munkatársai.

Természetvédelmi programmal mentenék meg az Ásotthalom és Kelebia közelében is élő, kihalás szélére sodródott délvidéki földikutyát. Az állat a legkisebb egyedszámú emlős Európában, állománya alig 300 példányt számlál. Még az óriás pandánál is veszélyeztetettebb

“A földikutyák kutatása eleve nem túl régi történet, dél-alföldön is honos változatáról csupán az elmúlt években derült ki, hogy önálló fajnak tekinthető” – árulta el portálunknak Krnács György, a Kiskunsági Nemzeti Park természetvédelmi őrkerület-vezetője. A fajok különválasztását csak genetikai vizsgálatokkal lehet elvégezni: külső jegyeik ugyan azonosak, eltérő génállományuk miatt szaporodni mégsem képesek egymással. Míg a hatvanas években kártevőként tartották nyilván őket, pár évtized elteltével már a kipusztulás fenyegeti őket, fennmaradásuk önerőből már nehezen biztosítható.

(MTI/SzegedMa nyomán)

   

 

Hasonló bejegyzések