Kémbotrány az USA-ban
A 29 éves Edward Snowden, aki egyesek szerint az amerikai politikatörténet legnagyobb horderejű kiszivárogtatását hajtotta végre, jelenleg Hongkongban van. Abban reménykedik, hogy a város szembe száll majd az amerikai kormánnyal, és nem adja ki.
Rendkívül kényelmes életvitelt, évi 200 ezer dolláros fizetést egy hawaii lakást adott fel Edward Snowden, aki most egy hongkongi szállodában él. A volt CIA-technikus ugyanis, ahogy mondta, nem tudta jó lelkiismerettel eltűrni, hogy az amerikai kormány lerombolja a magánélethez fűződő jogot és az internet szabadságát. „Ahogy az íróasztalomnál ültem, hatalmam volt arra, hogy bárkit lehallgassak, önt, a könyvelőjét, szövetségi bírákat vagy akár az elnököt” – mondta Snowden a brit Guardiannak, amely a múlt héten arról számolt be, hogy az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség titokban amerikai telefonhívások millióiról gyűjt adatokat.
Most kiderült: az NSA minden uniós tagországban is kémkedik, a legtöbb információt Németországban gyűjti. Az ügynökség a világ legnagyobb internetes szolgáltató cégeinek adatforgalmát is figyeli. Magánszemélyek email-üzenetei és egyéb kommunikációs adatok is a birtokába kerültek hatalmas mennyiségben. (De mi ebben a meglepő és új dolog?)
Az Európai Bizottság aggodalmát fejezte ki az adatgyűjtés miatt. A bizottság szóvivője azt mondta: az uniós polgárok magánélete elleni esetleges vétségekről szó lesz a következő amerikai-uniós miniszteri találkozón a hét közepén Dublinban.
A botrány kényes helyzetbe hozta az Obama-kormányzatot. Az elnök arról beszélt, hogy a titkosszolgálati eszközökkel terrortámadásoktól védik meg az országot. A republikánusok veszélyes embernek nevezték Snowdent, az amerikai jogvédők viszont hősként ünneplik.
(atv.hu nyomán)