673013main 47i ombudsman fullEgyéb 

A szabadkai polgári jogvédőnél: az emberek a közvállalatok munkájára és az önkényeskedő főnökökre panaszkodnak

673013main 47i ombudsman fullA szabadkai polgári jogvédő irodája 2006 júniusától működik. A mai napig összesen 8 780 személy fordult hozzá segítségért. Legtöbb panasz a polgári és a munkajog területéhez kötődik, de az ombudsman más jellegű kérdésekben is megpróbál (több-kevesebb siker mellett) legalább útmutatással szolgálni.

Zlatko Marosiuk szabadkai polgári jogvédő, akit a polgárok amúgy elég korrekt embernek tartanak, egy olyan hátránnyal rendelkezik, amely miatt normális körülmények között ebben a városban mégsem lehetne obudsman. Nem tud magyarul.

Akárhogyis, tavaly 1 288 panasszal fordultak hozzá, ebből 1 153 esetben tudott ilyen-olyan tanáccsal vagy segítséggel szolgálni. Még 135 esetben nem sikerült megoldást találalni. Ezeknek az eseteknek a mérlegelése folyamatban van.

A szabadkaiaknak az elmúlt évben például 88 panaszuk volt a közvállalatok, a közigazgatási szervek vagy a felügyelő szolgálatok munkájára.

A polgárok legtöbb esetben a Távfűtőművekre “pipultak be”, amely szerintük jogtalanul kapcsolta le őket a hálózatról.

D. Z. polgár eljárást kezdeményezett az idegenforgalmi jelzőtáblák feliratai kapcsán, amelyek hiányolták a nemzeti közösségek nyelvén feltüntetett útmutatást. Emlékeztetőül: a Magyar Remény Mozgalom (MRM) már régen felemelte hangját a szóban forgó jelenség ellen. Ezt a Magyar Nemzeti Tanács keretein belül, valamint nyílt levél formájában is megtette.

A szabadkai jogvédő a tartományi ombudsmannal együtt arra a megállapításra jutott (hát, ez nagyon nehéz lehetett), hogy ez esetben valóban sérültek a nemzeti közösségek jogai.

A polgárok persze számos egyéb panasszal fordultak a polgári jogvédőhöz: pl. az illegális építkezések, a felügyelőségek trehánysága, az ingatlanadó, a helyi járulék stb. ügyében.

Legtöbben mégis mukaügyi rendelleneségek kiküszöbölését remélték az ombudsmantól. Számos alkalmazott mutatott rá jogtiprásokra, törvénytelen felmondásokra, illetve a munkáltatók önkényes magatartására. Olyan is előfordult, hogy a mukaadó bántalmazta női alkalmazottját.

Az ügyek egy részét az ombudsman közbenjárása után sikerült megoldani a sértettek javára, de a jogvédő segítsége általában csak tanácsokra és útmutásra korlátozódott.

F. L.

 

Hasonló bejegyzések