Ma van az év leghosszabb napja
Bár a hagyomány szerint június 23-ról 24-re virradóan, Szent Iván éjjelén üljük a nyári napforduló ünnepét, az év legrövidebb éjszakája június 21-én van. Aki babonás, az a jeles napon ne fogjon sötét lepkét, mert akkor harangoztak a szerencséjének.
A napforduló (latinul solstitium) az év két olyan pillanata, mikor a Nap eléri a legmagasabb déli pozícióját a Baktérítőn, illetve északi pozícióját a Ráktérítőn. Napfordulónak azt az időpontot nevezzük, amikor a központi csillagunk észak-déli mozgása látszólagos éves égi útján valamilyen irányba megváltozik. A nyári napforduló alkalmával a nappal, a téli napforduló alkalmával pedig az éjszaka a leghosszabb, azonban a téli, illetve nyári napforduló ellentétes a Föld déli és északi felén.
A nyári napforduló az északi féltekén június 21-én (esetenként 22-én vagy 20-án), a déli féltekén pedig december 21-én (esetenként 22-én) van. A Föld forgástengelyének a ferdesége miatt a két időpont delelési magassága közt eltérés van.
A met.hu szerint a nyári napforduló idén június 21-én, reggel hét óra 4 perckor következik be. A nap 4 óra 45 perckor kel és 20 óra 46-kor nyugszik, a hold 18 óra 28 perckor kel és 2 óra 54 perckor nyugszik.
Beelőzte az ünnepet a napforduló az évszázadok alatt
A nyári napfordulót a kezdetektől fogva tisztelték, ünnepelték Földünk északi féltekéjén a kelták, germánok, szlávok és az északi népek, a fény és a világosság győzelmének tekintették, mely a sötétség, a halál felett diadalmaskodott. Magyarországon Szent Iván ünnepeként – Keresztelő Szent Jánosnak, Jézus megkeresztelőjének az emléknapjaként – terjedt el az esemény. A hagyomány kialakulásakor még június 24-e volt a leghosszabb nap, a Föld forgástengelyének térbeli elmozdulása miatt azonban mára ez június 21-re módosult, így az eredeti ünnepnapot – június 24-ét – három nappal megelőzi a csillagászati napforduló dátuma.
Ne szórakozzunk a sötét pillangóval
A néphit szerint aki Szent Iván napján pillangót fog, az egész évben szerencsés lesz. A fehér lepke nagy szerencsét, a sárga pénzt, a tarka lepke boldog szerelmet hoz, a szürke, barna vagy fekete pillangó viszont rossz dzsudzsu, ha megfogjuk, csak baj lesz belőle. Ha viszont kora reggel szentjánosbogarat fogunk, az jó, mivel az az egészségvarázslás része, bármi is legyen az pontosan. Akik gyermekáldásra vágynak, vagy már éppen várandósak, ha szép csemetét szeretnének, a napforduló idején szedjenek almát, vagy cseresznyét és este, a tűz mellett egyék meg, mivel a tűzben megsütött gyümölcsök gyógyító erejűek – írja a cikk. Ha tüzet rakunk Szent Iván éjjelén, annak maradványai amulettként funkcionálnak a következő nyárig.
Nem napéjegyenlőség
A napforduló nem összekeverendő a napéjegyenlőséggel (aequinoctiummal). Utóbbi alatt azt értjük, mikor bolygónk mindkét féltekéjén a nappal és az éjszaka hossza megegyezik: ekkor a Nap 90 fok magasan delel az Egyenlítő felett, így a nappal és az éjszaka ezeken a napokon mindenhol ugyanannyi ideig tart.
A Földön a márciusi napéjegyenlőség napja általában március 21. (illetve március 20., ritkán március 19.), a naptárrendszer és a Föld mozgásának eltérései miatt.
(stop.hu nyomán)