Ünnepelnek a horvátok
Hat év után ismét bővül az Európai Unió: július 1-től Horvátország is beléphet az EU-ba. Zágráb hosszú utat követően ért a célhoz. A lakosság nagyobbik része uniópárti, s az ország abban bízik, hogy az uniós integrációval jobban kihasználhatja csodálatos adottságait, a turizmus adta lehetőségeket.
Az Európai Unió teljes vezérkara Horvátországba érkezik, hogy megünnepeljék az ország uniós csatlakozását. Az esemény azért is különösen jelentős, mert az első olyan ország válik az EU részévé, amelyben a kilencvenes évek délszláv háborúinak egyik főszereplője volt, s ahol éveken át ropogtak a fegyverek.
Az ország hatalmas ünnepségekkel készül már szombattól. Ezekre összesen 5,2 millió kunát szán Zoran Milanovic szociáldemokrata kormányzata. Ivo Josipovic elnököt leginkább az aggasztotta, ne legyen rossz idő az ünneplés alatt, hiszen azt sokan kedvezőtlen előjelként foghatják fel.
Az utolsó pillanatig titokban tartják, hogyan is zajlik az ünnepség koreográfiája, kik lépnek fel. Csak a helyszínek ismertek: nemcsak Zágrábban, hanem Splitben, Eszéken és Rijekában is ünnepelnek, ahol az uniós csatlakozás dátuma egybeesik a rijekai nyári éjszakák fesztiváljának első napjával. A horvát vezetés azt sem árulta el előre, mely uniós vezetők lesznek jelen a jeles napon, a kabinet csak annyit tudatott a sajtóval, hogy e tekintetben is az ország legjelentősebb napja lesz 2013. július 1., hiszen legalább 25 állam- és kormányfő és 17 külügyminiszter látogat el az országba.
A Dnevnik zágrábi lap értesülése szerint azonban Angela Merkel a korábbi közlések ellenére nem lesz jelen. A horvátok azonban nemcsak az EU tagországaira figyelnek, hanem a régió államaira is. Július elsején Ivo Josipovic elnök a fővárosba ebédre invitálta a térség államfőit. Tomislav Nikolic szerb elnök is jelezte részvételét függetlenül attól, hogy Atifete Jahjaga koszovói elnök is megjelenik.Az unió idei bővítését nem fogadja eufória Európában. Horvát lapok emlékeztettek arra, hogy a német sajtóban inkább negatívan viszonyultak a horvátok uniós integrációjához. A horvát politikusok mindmáig nem emésztették meg Norbert Lammert, a német törvényhozás kereszténydemokrata elnökének azon néhány hónappal ezelőtti kijelentését, amely szerint el kellene gondolkodni a horvát csatlakozás elhalasztásán.
A németek fenntartásainak elsősorban az az oka, hogy úgy érzik, Románia és Bulgária 2007. január elsejei felvételének inkább csak a negatívumait érzékelték, s a két ország túl hamar vált az EU tagjává.Horvátország azonban más megítélés alá esik. A statisztika is megerősíti, hogy Zágráb tehetősebb mind Bukarestnél, mind Szófiánál. Az egy főre jutó GDP tekintetében egy csoportban van Magyarországgal, Lengyelországgal, valamint a balti országokkal, melyek GDP-je 30-40 százalékkal van az unió átlaga alatt. Románia és Bulgária esetében a lemaradás az ötven százalékot is eléri.
(nol.hu nyomán)