A reflux és a helicobacter között nincs bizonyított kapcsolat
A Helicobacter pylori nevű kórokozó nem minden esetben okoz panaszokat, azoknál, akinek a szervezetében jelen van. Becslések szerint minden harmadik ember fertőzött a baktériummal, de csak tíz százalékuknál jelentkeznek gyomorpanaszok. De okozhat-e a kórokozó reflux betegséget is?
A Helicobacter pylori igen ellenálló baktérium, akár évtizedekig is elélhet a gyomornyálkahártyán, az immunrendszer és a gyomorsav gyakorlatilag nincs rá semmilyen hatással. A kórokozók miatt a gyomor több gyomorsavat termel. Ráadásul a baktériumok olyan méreganyagokat bocsátanak ki, amelyek károsítják a gyomor nyálkahártyáját, ennek következtében olyan betegségek alakulhatnak ki, mint amilyen például a nyomornyálkahártya-gyulladás (gyomorhurut, gastritis), gyomorfekély, sőt a baktériumfertőzés idővel akár daganatos elváltozásokhoz is vezethet.
Szakértők feltételezik, hogy a gyomornyálkahártya-gyulladás és a gyomorfekély az esetek 90 százalékában a Helicobacter pylori számlájára írható. A gyomorrák kockázatát a baktériumokkal való fertőzöttség ötszörösére növeli.
A baktérium jelenléte vérteszttel és gyomortükrözéssel mutatható ki. Általában a hagyományos hármas kezelést (triple therapy: két antibiotikumot és egy protonpumpagátló gyógyszert) alkalmazzák a betegek gyógyítására. Egy hetes kezeléssel a páciensek 90 százalékánál a baktériumfertőzés megszüntethető. Speciális kilégzési teszt segítségével ellenőrizhető, hogy a kezelés valóban sikerrel járt-e. Akiknél a hármas terápia nem válik be, más antibiotikumokra és hosszabb távú kezelésre lehet szükség.
Mi okozza a reflux betegséget?
Bár a Helicobacter pylori fokozza a gyomorsavtermelést és számos gyomorbetegség kialakulásáért felelőssé tehető, az eddigi tudományos vizsgálatok alapján a reflux betegséggel nem hozható összefüggésbe.
A gastrooesophagalis reflux betegség (GERD) a gyomorsav nyelőcsőbe való rendszeres visszafolyásával jár, ami folyamatosan irritálja a nyelőcső nyálkahártyáját. Ha a betegséget nem kezelik, szövődménye nyelőcsőgyulladás, Barett-nyelőcső (a nyelőcsőrákot megelőző állapot) vagy nyelőcsőrák lehet. A reflux betegségnek lehetnek olyan formái is, amelyekben endoszkópos vizsgálattal semmilyen elváltozás nem mutatható ki a nyelőcsőben.
A reflux betegség leggyakoribb oka, hogy a nyelőcső és a gyomor találkozásánál lévő záróizom (gyomorszáj) túl gyenge és nem zár megfelelően. A zsíros, nehéz ételek fogyasztását követően fokozódnak a panaszok. Tipikus tünet a gyomorégés, a teltségérzet, a rekedtség és a torokfájás. Nem specifikus tünete lehet a krónikus köhögés, a hányinger és alvászavarok. Továbbá a reflux kockázatát növeli többek között a terhesség, a túlsúly és a nikotinfogyasztás. Ebben tehát a Helicobacter pylori fertőzésnek nincs szerepe, azonban előfordulhat, hogy a refluxos betegnek egyidejűleg baktériumfertőzése is lehet.
(WEBBeteg.hu nyomán)