Mi a Teleshop…? avagy a legális átverés története!
A marketingnek sok definíciója van. A közgazdaságtan egyik elismert és kiemelkedő tudományága amely az elmúlt 50 évben robbanásszerű fejlődésnek indult. Az emberek nagy része a marketinget mint reklámot definiálja, ami önmagában helytelen.
Mit tud Horst Úr… mit tud a többi teleshop-os amit mi nem. Eladni? Önmagában nem… Beszélni/Rábeszélni? szintén ez önmagában nem elég. Hazudni? Biztosan nem hiszen semmi olyat nem mond ami ne felene meg a valóságnak. Nem az igazat mondják el hanem igazságokat ami így első hallomásra megtévesztő lehet. A féligazságok elterelik a figyelmünket a „nagyobb” képről.
Aki már látott teleshop műsort az tudja, hogy vannak bizonyos fogások amelyekkel megfogják a vevőket. Ilyen módszer a statisztikai adatokkal való manipuláció. Tudta Ön, hogy a CocaCola-tól teherbe lehet esni? … Statisztikailag igen, hiszen másodpercenként több mint 4.000-et bontanak föl… az is igaz, hogy másodpercenként 10-en esnek teherbe. Kössük a kettőt össze és azt kapjuk, hogy egy limenkás kóla fölbontásakor 1 a 400-hoz az esélyünk, hogy teherbe essünk. Az adatok igazak, a következtetések vitathatóak, bár rossz következtetést levonni hivatalosan nem büntethető.
Élnek különböző grafikonokkal amelyekkel összehasonlítják a termékeket, és kimutatják, hogy mennyivel jobb az egyik mint a másik. Egy valami viszont szinte sosincs fönt, ez pedig az x és az y koordináta. Milyen szempontból jobb? mivel több? Egy táblázatnak normális esetben van címe, mértékegysége, arányszámai… ezeknek a grafikonoknak nincs. A grafikon azt is jelentheti, hogy több áramot fogyaszt, vagy, hogy nehezebb. És ha ez a szempont akkor tényleg jobb mint a többi. Elvégre, ha a hal intelligenciáját az alapján mérnénk, hogy milyen jól tud fára mászni akkor egész életét abban a tudatban éli le, hogy hülye…
A mértékegységekkel való játék szintén érdekes hiszen a berögződésekre játszik. Egy tárgyat szemmérték alapján hasonlítunk, nem nézzük meg minden alkalommal, hogy mennyi is a benne lévő tömeg. A tejföl kezdetben 2 decis volt, aztán lett 200 gramm, majd 180 gramm. A pohár kinézetre majdnem ugyanakkora, viszont a dereka egy kicsit karcsúbb lett. Az ár sokszor nem változik így a fogyasztó nem látja, hogy drágult a termék. Nézzük meg nyugodtan a csokikat, hogy lettek 100-ból 90 majd 85 grammosak… hova szivárgott el az a 10-15%…? Olcsóbb nem lett tőle a csoki az is biztos.
Mi köze mindehhez a marketingnek? A marketing nem reklám. Ezek a szakemberek vizsgálják, hogy a fogyasztó, tehát Ön kedves olvasó, mire figyel föl és mire nem. Hogyan reagál a kívülről érkezett reklámra, azt miként fogja föl. Ők jönnek rá, hogy mire van szükségük az embereknek, illetve mit hajlandóak megvenni. A marketing eszköztárával lehet föltérképezni, hogy mi az a legalacsonyabb minőség és mi az a legmagasabb ár amiért még hajlandóak az emberek a terméket megvenni. A marketing meghatározza a célcsoportot, megvizsgálja a vágyait, ezen vágyak kielégítésére terméket és szolgáltatást talál, brendet épít és pozicionál, kutat és a végén a megfelelő célcsoportnak, a megfelelő média csatornán keresztül reklámoz. A marketing a következő kérdésekre ad választ: kinek? mit? mennyiért? milyen üzenettel? hogyan? milyen csatornán keresztül? milyen csomagolásban?
Itt jön képbe az etikus marketing amelyet sokszor nem használnak. A boltban a csoki és a szines cukorka azért van ott, hogy ameddig a gyerek unja magát addig észrevegye és megvetesse a szülővel. A szín és a forma egy nagyon erős marketing eszköz. A pirosra másképp reagálunk mint a kék-re vagy a zöld-re. A szebb csomagolás az ócskább terméket jobbá teszi a fogyasztó szemében. Sokszor egy áremelés (a józan paraszti észnek ellentmondva) több terméket ad el, hiszen a fogyasztó összehasonlít kettőt… na ez drágább, ez biztosan több vagy jobb valamiért mint a másik olcsóbb amiből biztos „kispóroltak” valamit. Etikus? Nem! Törvényes? Teljes mértékben… Legközelebb ha vásárol, szánjon rá 5 percet és hasonló eladási technikák/játékok tömkelegét fogja észrevenni!
Dobó Róbert
UKROK Független Polgári Kezdeményezés
Szóvivő
(A szóvivő szintén egy szép marketinges szó! Hivatalosan nem mást jelent mint agitációs és propaganda felelős akinek célja a befolyásolás és a manipuláció. Viszont az, hogy PR-os vagy Szóvivő mennyivel szebben hangzik)