Balkáni háború: 12 ezer eltűntet nem azonosítottak még – A délvidéki magyar tömegsírokkal továbbra sem foglalkoznak
Még mindig ezrek várnak a balkáni háborúkban elhunyt családtagjaik azonosítására, és arra, hogy a háborús bűnök elkövetőit felelősségre vonják – derült ki az eltűntek nemzetközi világnapja alkalmából pénteken közzétett nyilatkozatokból, ahol szerb, horvát, bosnyák és albán áldozatokról igen, de a magyar tömegsírokról továbbra sem esett szó.
A Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága szerint körülbelül 12 ezer eltűntet tartanak még nyilván az 1991 és 1999 közötti balkáni háborúk óta. Az eltűntek harmada szerb nemzetiségű.
Az EULEX Pristinában közzétett összesítése szerint csak Koszovóban még 1726 személyt tartanak nyilván eltűntként.
Veljko Odalović, a szerb kormány eltűnt személyekért felelős bizottságának elnöke Belgrádban azt mondta: előrelépésnek számít, hogy a közelmúltban végre eljutott az ENSZ Biztonsági Tanácsához az a dokumentum, amely a koszovói szerb áldozatok családjainak tanúvallomásait tartalmazza. Hozzátette: ez reményt adhat arra, hogy 18 évvel a konfliktusok után elkészüljön egy végleges nyilvántartás az eltűntekről.
Nataša Šćepanović , az eltűnt szerbek családjait képviselő szervezet elnöke szerint évről évre kevesebb embert azonosítanak, így a folyamat akár 30 évig is elhúzódhat. Az elnök szerint a munkát akadályozza, hogy nincs elég információ a tömegsírokról, az exhumálásokat lassan végzik, és maga az azonosítás is nehézkes procedúra.
A világnap alkalmából a szerb és albán családokat összetartó szervezetek is összefogást hirdettek, amire korábban nem volt példa a hagyományosan rossz viszonyt fenntartó két nép szervezetei között. Azonban továbbra sem eset szó a délvidéki magyarság és a svábok ellen elkövetett atrocitások feltárásáról és a magyar áldozatokat takaró tömegsírokat továbbra sem exhumálják. (hvg nyomán)