Egyéb 

Csináld magad: szemölcseltávolítás házilag! Csak óvatosan és ésszel

szemolcsA bőrünkön növő közönséges szemölcsöket (verruca vulgaris) az ún. humán papillomavírus (HPV) okozza, többségük csak esztétikai problémát okoz, mégsem árt megszabadulni tőlük. Ez történhet házilag (csak óvatosan!) és orvosilag.

Itt egy recept, amivel egy hét alatt heg nélkül ki lehet szedni a kellemetlen szemölcsöt magadnak:

1. Vágj apró kockákra citromhéjat.
2. Tedd ecetbe a kockákat.
3. Minden nap vegyél ki egy kockát, és ragtapasszal rögzítsd a szemölcsre. Tényleg picinek kell lennie, mert ha túl nagy, a környező bőrt feláztatja. A környező bőrre kenhetsz valamilyen zsíros krémet, hogy védd a maródástól. 5-7 napig minden nap tegyél ilyen kockát a szemölcsre.
4. Kb. egy hét után látni fogod, ahogyan a szemölcs elválik a környező szövetektől, látszódni fog a gyökere. Amilyen mélyen csak tudod, vágd le egy kisollóval. Nem vérzik!

A rögzítés igényelhet némi kreativitást, mert a citromhéjkockák megszívják magukat az ecettel, ezért kicsit vastagok, és csúsznak is, de megéri megküzdeni vele! Két sebtapaszt keresztbe téve többnyire azért sikerül. Talpon macerás nappalra ilyen kis kockát viselni, úgyhogy éjszakákra tedd fel, így is lesz hatás. (Ui: gyereken ne szórakozz, az olló legyen tiszta, probléma esetén keresd orvosod stb…)

Hagyományos nép módszer még a vérehulló fecskefű (Chelidonium majus) nedvének alkalmazása: a növény szárából kinyerhető sárga nedv segítségével, rendszeres kenegetéssel (naponta többször) és kitartással az apróbb szemölcsök eltüntethetők.

Miért kell kezelni a szemölcsöt?

  • Mivel fertőző, nemcsak rajtunk szaporodhat tovább, de közeli hozzátartozóinknak is átadhatjuk őket közvetlen módon, érintéssel vagy közvetett módon, tárgyakkal, érintett felületek által.
  • Amennyiben a kinövés rossz helyen, például talpon vagy körömágy közelében alakul ki, úgy az állandó nyomás, az érzőidegek közelsége miatt fájdalmat is okozhat.
  • Minél hamarabb kezdik kezelni a szemölcsöt, annál könnyebb eltávolítani, ezért ha észrevesszük, hogy szemölcs fejlődik bőrünkön, azonnal kezdjük el a kezelést.
  • Esztétikai szempontok is felmerülhetnek: egy feltűnő helyen növő szemölcs még egy szép arcot is tönkretehet, ráadásul ápolatlanságot, külsőnkkel szembeni igénytelenséget sugallhat.

Milyen orvosi módszerek állnak rendelkezésre?

A szemölcs eltávolítása történhet

– fagyasztással, más néven krioterápiával: ilyen esetben egy speciális eszközzel a szemölcsöt megfagyasztják, s így néhány nap alatt leszárad

– sebészeti eltávolítással: éles kanállal érzéstelenítés után egyszerűen kifordítják

– elektromos- vagy lézerkéssel való roncsolással és

– szemölcsirtó szerek helyi alkalmazásával egyaránt.

Az otthoni kezeléshez számos recept nélkül beszerezhető készítmény kapható: ezek egyik fő hatóanyaga a szalicilsav, de elérhető immár más, természetes hatóanyagú szer is. Ezen ecsetelők általában több hetes kezeléssel szabadítanak meg a nem kívánt bőrnövedékektől.

Ecsetelés után a szemölcs elhalt, felső részét naponta kíméletesen el kell távolítani, természetesen ebben a folyamatban csak erre a célra szánt, lehetőség szerint fertőtlenített eszközöket (ollót, reszelőt) használhatunk.

Inkább az orvos!

Amennyiben azonban nem egyértelmű, hogy a bőrön látható elváltozás valóban vírusos szemölcs, a kezelés előtt érdemes szakemberhez fordulni, akár cukorbetegség esetén, hiszen az otthoni kezeléssel tovább növeljük a fertőzés veszélyét, illetve a nem megfelelően alkalmazott készítmény nehezen gyógyuló sérüléseket is okozhat.

Ha a kóros növedékekhez, csomókhoz viszketés, fájdalom vagy vérzés társul, esetleg a szemölcs olyan helyre nőtt, hogy kockázatos lehet bolti készítménnyel, felügyelet nélkül kezelni (például ránőtt a körömágyra), szintén keressük fel a bőrgyógyászt!

Figyelem! A szemölcsöt otthon semmiképpen ne próbáljuk meg éles szerszámmal – késsel, ollóval, pengével, borotvával – eltávolítani, kapargatni, se kiégetni!

(hazipatika.com nyomán)

Hasonló bejegyzések