bosszu internetenEgyéb 

Csak óvatosan a szexuális tartalmú bosszúval

bosszu internetenMérföldkőnek számít a személyiségi jogok internetes védelmében az a múlt héten Kaliforniában hozott törvény, amely tiltja az internetes bosszúállást. Aki az érintett fél beleegyezése nélkül kompromittáló, intim, meztelen, netán pornográf fotót tesz fel a netre, az első alkalommal ezer dolláros bírságot, visszaesőként egy évi börtönbüntetést kaphat.

Ősi tapasztalat, hogy a nagy szerelmek, romantikus kapcsolatok, sőt házasságok nem mindig civilizált módon végződnek. A szenvedélyes érzelmek gyűlöletbe, gyakran megalázásba, bosszúállásba csapnak át. Az eddig sem kíméletes eszközöket tovább bővítette az internet. A magánélet korábban soha nem látott nyíltsága pedig végtelen lehetőséget ad arra, hogy valakit ország-világ előtt megalázzanak, „kiber megerőszakolásban” részesítsenek. A mobiltelefon állandóan kéznél van, bárkit bármikor lekaphatnak, legyen az intim pillanat, mámoros buli, egy félreérthető, rossz mozdulat. De a fiatalok önmagukat is felkínálják szextingeléskor. Egy 2011-es felmérés szerint a Rhode Island-i Egyetem hallgatóinak 56 százaléka küldött már magáról szexuálisan kihívó fotót egy másik személynek.

A fiatalok a modern technológiába születtek, ebben élnek, s nem is érzik ennek veszélyeit. Nem számítanak arra, hogy kitárulkozásuknak súlyos következményei lehetnek. Nem gondolják, hogy fotóikat elraktározzák, és alkalmas időben előveszik. Az ïnternetes bosszú pedig mentálisan, pszichikailag tönkretehet, későbbi kapcsolatokat mérgezhet meg, sőt állásvesztéssel is járhat, hiszen számos munkahely ellenőrzi az weboldalakat, a Facebookot.

Egy tizennyolc éves texasi lány már jegygyűrűt is kapott, eljegyzési ajándékképpen vőlegénye pár szexis fotót kért tőle. A szerelmes lány huzakodva ugyan, de elküldte, azzal a feltétellel, hogy ez kettejük szerelmi pecsétje legyen. Pár év múlva összevesztek. Bosszúból egy tucat meztelen fotó jelent meg a lányról, közönséges kommentárok kíséretében.

Egy floridai nő megváltoztatta nevét, hogy ne dobják ki állásából, amikor viszontlátta fotóit egy internetes oldalon.

Egy bostoni egyetemista döbbenten tapasztalta, hogy fényképei az internetes pornólistákon vannak egy évvel azután, hogy barátjával szakított. Az azóta jogi diplomát szerzett lány az új törvény leghangosabb szószólója lett.

Az internetes bosszú legfeltűnőbb példája Miss Kalifornia kikészítéséhez fűződik. 2009-ben az amerikai szépségverseny döntőjében Miss Kalifornia a hagyományos, egy férfi és egy nő között létrejövő házasság mellett foglalt állást, mondván: így nevelték, ebben hisz. A versenyt nemcsak hogy elveszítette, de valóságos boszorkányüldözés indult ellene, aminek csúcsán volt barátjától szexuálisan kihívó videót szereztek be és tettek közzé.

Az internetes bosszúból meg lehet gazdagodni, hiszen léteznek olyan oldalak, amelyek erre szakosodnak. Ezekre lehet feltenni a megalázó fotókat. A weboldal létrehozója nem érez semmi lelkiismeret-furdalást, arra hivatkozik, hogy mások hülyeségéből profitálni nem bűn. Nem kell kamerák előtt szeretkezni, nem kell felvenni, és leginkább nem kell továbbküldeni a fotókat, videókat – mondja Hunter Moore. A törvény meghozóit pedig „mentálisan visszamaradott vadbarmoknak” nevezte.

De a bosszúfotók egy részét nem kapják, hanem lopják. És az is igaz, hogy bármilyen felvételt lehet úgy manipulálni, hogy visszataszító legyen.

Az új törvényt sokan támadják. Egyesek az internet cenzúrázását látják benne, a szólásszabadság súlyos megsértését nehezményezik. Szerintük az lenne a megfelelő eljárás, ha a sértettek egyenként fordulnának a bírósághoz. De a többségnek erre sem pénze, sem lehetősége nincs. Nem kívánnak hosszú, bizonytalan jogi eljárásba belemenni. Nem utolsósorban szégyellik magukat, nem akarják újra feltépni a sebeket. Mások úgy vélik, hogy túl tág a meghatározás, nehéz kiszűrni, hogy mi számít kompromittáló, sértő fotónak.

A védelmezők azonban bátor kezdeményezésként üdvözlik a törvényt, mely talán visszaszorítja az internetes bosszút. Kalifornia az első nagy amerikai állam, mellesleg az internet alapítóinak hazája, mely ebben a kérdésben példát akart mutatni. Remélik, hogy mások is követik őket, nemcsak az Egyesült Államokban, de szerte a világon. Hiszen globális problémáról van szó.

(hetivalasz.hu nyomán)

Hasonló bejegyzések