tud hat tulEgyéb 

Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny középiskolásoknak

tud hat tulA Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) 23. alkalommal hirdette meg középiskolások számára, az Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenyt, az Emberi Erőforrások Minisztériuma és az MTVA közreműködésével, 2013. november 6-án, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) Konferenciatermében, a Tudomány Napja alkalmából.

Házigazdaként, Dr. Bendzsel Miklós, az SZTNH elnöke többek között elmondta, hogy a szellemi tulajdon intenzív iparágak, ill. ágazatok az EU-ban a GDP-hez 40%-kal, a foglalkoztatáshoz 25 százalékkal járulnak hozzá. Továbbá beszélt a Kamilo Feher-díj megalapításáról, illetve bemutatta Kamilo Feher, az USA-ban élő feltaláló, telekommunikációs szakember, munkásságát.

Ezután dr. Pakucs János, a szervezőbizottság elnöke és a MISZ tiszteletbeli elnöke bejelentette a 23. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny  meghirdetését, illetve feltételeit. Kiemelte, hogy főként olyan kreatív fiatalokat keresnek, akik felismertek valamilyen műszaki, természettudományos problémát, és van ötletük a megoldásra is. (A részletes felhívás a következő linken érhető el, illetve a www.innovacio.hu portálon olvasható.)

Az öt évvel ezelőtt, a National Instruments (NI) által meghirdetett myDAQ pályázat az idén beintegrálódott az Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenybe. Ezért dr. Ábrahám László, az NI vezérigazgatója bemutatta a myDAQ terméket, melyre fejlesztési javaslatokat várnak középiskolásoktól.

Dr. Sipos Imre, helyettes államtitkár az EMMI nevében köszöntötte a meghívottakat, többek között az ifjúsági versenyek pályaválasztást segítő szerepéről beszélt. Kiemelte az iskolák szerepét a versenyben, és tanár-diák kapcsolatot hangsúlyozta ki.

Ezt követően dr. Bendzsel Miklós átnyújtotta Naszlady Mártonnak a Dr. Kamilo Feher-díjat, „Kockakulcs” című munkájáért. A díjat kizárólag Magyar Fiatal Tudósok Társaságának tagja kaphatja, a díjjal járó összeg azt hivatott elősegíteni, hogy a fiatal, nemzetközi téren is szabadalmaztathassa találmányát.

Az esemény végén a 2013. évben rendezett nemzetközi versenyeken sikeresen szerepelt magyar fiatalok mutatkoztak be 10-10 percben, és mutatták be munkájukat, úgymint:

        –  Zsombori Balázs, a 22. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny I. helyezettje, a 25. EU Fiatal Tudósok Versenyének III. helyezettje,

        –  Szalóki Csaba, a 21. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny III. és a 6. fenntarthatósági olimpia (I-SWEEP) III. helyezettje,

        –  Hegyesi Donát, a 22. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenyen I. díjban és a 25. EU Fiatal Tudósok Versenyen különdíjban részesített pályázó.

T. T.

Hasonló bejegyzések