szolyva robotEgyéb 

„Magyar voltál, ezért” – a sztálini terror áldozataira emlékeztek Kárpátalján

szolyva robotBeregszászon, és az egykori gyűjtőtábor területén, Szolyván emlékeztek meg a kárpátaljai férfiak deportálásáról, mely 69 éve, 1944 novemberében vette kezdetét. A szolyvai rendezvény egyik ünnepi szónoka Szávay István jobbikos képviselő volt.

Pénteken a beregszászi Puskin téren, a sztálini terror áldozatainak emlékművénél hajtottak fejet az elhurcolt kárpátaljai férfiak emléke előtt. A városi önkormányzat által szervezett rendezvény kezdeteként Zubánics László, a Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet elnöke idézte fel a 69 éve történt tragikus eseményeket. A 18 és 50 év közötti magyar és német férfiakat hivatalosan csak „málenkij robotra” három napos, rövid munkára hívták be, a bosszúra éhes szovjet hatalom célja azonban egészen más volt. A sztálini terrorgépezet által kényszermunkatáborba szállított apák, fiak és testvérek közül sokezren soha nem tértek haza, és akik igen, azok is csak hosszú évek szenvedései után.

A beregszászi megemlékezésen egybegyűlteket a városi önkormányzat részéről Babják Zoltán polgármester köszöntötte. A történelmi egyházak nevében felszólaló Zán Fábián Sándor figyelmeztetett, az áldozatok emlékének megőrzése fontos, de önmagában nem elegendő. „Szomorú, hogy egyre kevesebb gyermeket keresztelünk meg, és nem azért, mert a szülők nem akarják gyermekeiket megkeresztelni, hanem azért, mert azok a gyermekek meg sem születnek. Meg kell értenünk: szebb jövőnk csak gyermekein által lehet” – húzta alá a Kárpátaljai Református Egyház püspöke. Az elhurcolt családtagokra, barátokra lágerdallal és verssel emlékezett a Beregvidéki Nyugdíjasok Petőfi Sándor Egyesülete. A megemlékezést követő koszorúzáson Kovács Béla európai parlamenti képviselőjének nevében Kovács Dezső is lerótta kegyeletét az áldozatok emléke előtt.

Szombaton az egykori gyűjtőtábor egyik tömegsírjára épült Szolyvai Emlékparkban került sor megemlékezésre. Az emlékparkban található az a fekete márványfal, amelyre több mint 12 ezer kárpátaljai férfi nevét vésték fel, akik mindannyian a sztálini terror áldozatai lettek.

Tóth Mihály, a Szolyvai Emlékpark Bizottság elnöke az elmúlt év legfontosabb eseményeként emelte ki „A Kárpátaljai magyarok és németek internálási és deportálási folyamata 1944–1955 között” című, eddig még feltáratlan szovjet dokumentumokat közlő könyv megjelenését. Ez a kiadvány az első, amely lehetőséget ad arra, hogy az ukránok is hiteles forrásból ismerhessék meg a brutális eseményeket. Tóth Mihály elmondta, szeretnék, ha a könyvnek jövőre megjelenhetne a magyar nyelvű kiadása is. Dupka György, a bizottság titkára szintén örömmel számolt be az múlt év eredményeiről, hangsúlyozta azonban, hogy szükség van még továbblépésre. Kiemelte: „Tiszteljük, hogy a magyar kormány fontosnak tartja a zsidó holokausztra való megemlékezést, ám meg kéne érteniük, hogy ugyanennyire fontos a málenkij robot áldozatairól való emlékezés, amelynek ráadásul szintén épp jövőre lesz a hetvenedik évfordulója.”

A főhajtáson felszólalt Szávay István országgyűlési képviselő, a Jobbik Nemzetpolitikai Kabinet elnöke is. Szávay emlékeztetett, a sztálini kommunizmus véres bosszúja nem csak olyanokat ért el, akik a Szovjetunió ellen fegyvert fogtak, hanem civileket, fiatalokat és időseket is, akik egyáltalán nem vettek részt a harcokban. A politikus Márai Sándor elhíresült szavaival indokolta, hogy miért hurcoltak el minden 18 és 50 év közötti férfit, akit csak értek: „Magyar voltál, ezért!” Kiemelte, a terrort levezénylők mégsem érték el céljukat, hisz ma is vannak, akik megemlékezhetnek a szörnyű eseményekről. „A mártírok vére magvetéssé vált, bár megfogyott, de meg nem tört, hanem hitében és magyarságában megerősödött ez a közösség” – mondta Szávay.

A magyarországi képviselő az emlékezés szavai mellett üzent napjaink politikai vezetőinek is. Aláhúzta, hogy nem mondható nemzeti politikának az, amely egyrészt megoszt és kirekeszt, másrészt pedig gyáva és önfeladó módon az adott közösség érdekeinek képviselete helyett kizárólag jószomszédi viszonyról és stratégai együttműködésről szónokol. De – mint mondta – a rendszerváltás sem zárulhat le addig, amíg az ehhez hasonló szörnyűségek elkövetői nem kapják meg méltó büntetésüket. „A kommunizmus örökösei ma is köztünk élnek, mert mondjon bármit is a magát nemzetinek nevező kétharmad, amíg az 1956-os magyar forradalom után keményebb megtorlást követelő belügyminiszter, Biszku Béla háboríthatatlanul élvezheti több százezer forintos luxusnyugdíját a rózsadombi villájában, addig elszámolásról és elszámoltatásról nem beszélhetünk.” – mutatott rá Szávay István.

alfahir.hu nyomán T. T.

Hasonló bejegyzések