Új fajok az Amundsen-tengerből
Több mint harminc új és még osztályozatlan tengeri fajt fedeztek fel egy tudományos expedíció során az antarktiszi Pine Island-öbölnél lévő Amundsen-tengerben.
Az Amundsen-tenger a Déli-óceán legkevésbé feltérképezett régiója. Számos, a korábbi jégkorszakok idején keletkezett mély völgyet és medencét foglal magában, némelyikük több mint 1600 méteres mélységbe nyúlik.
2008-ban a Brit Antarktiszi Felmérés tengerbiológusai és partneri intézmények az RRS James Clark Ross fedélzetén nyári kutatóexpedícióra indultak a tengerfenéki fauna feltérképezésére. Eredményeiket hosszú idő után – mialatt világszerte számos kutatót kértek fel az állatok azonosítására – most közölték a Continental Shelf Research folyóiratban. Az osztályozás folyamata jelenleg is zajlik.
Az Amundsen-tengert nem könnyű elérni, mivel az év nagy részében jég fedi. Ám a jégtakaró nyári zsugorodásával, a februártól áprilisig tartó időszak alatt a kutatók el tudtak jutni a kontinentális jégpad széléig. Összességében 275 faj 5469 egyedét hozták felszínre.
Az új fajok mellett olyanokat is felhoztak, amelyeket korábban nem láttak még antarktiszi vizekben. Legnagyobb számban a tüskésbőrűek képviseltették magukat. Ide tartoznak a tengericsillagok, a tengerisünök és a tengeriuborkák. Az Antarktisznál újnak számító fajok között van egy mélytengeri csiga, amelyet egy elhullott polip csőrén táplálkozva találtak meg.
A kutatókat a mély völgyekben élő változatos közösségek terjedelme lepte meg leginkább. Úgy hiszik, azok eme hasadékokban leltek menedékre a jég korábbi előrenyomulásai során.
Katrin Linse, a kutatás vezetője elmondta, az Antarktisz körül elterülő egyéb tengerekkel ellentétben az Amundsenben nem a nagy, statikus szivacsok, hanem az igen mobilis tüskésbőrűek uralkodnak.
„Az Amundsen-tenger a jégself széttöredezése miatt a gyors változások régiója. Mostanáig semmit sem tudtunk az ott élő tengerfenéki élővilágról. Az új kutatás révén először tekinthetünk be a régió biodiverzitásába” – tette hozzá.
Szavai szerint a begyűjtött fajok legalább 10 százaléka új a tudomány számára, a későbbi genetikai vizsgálatok révén ez a szám valószínűleg emelkedni fog.
(hirado.hu nyomán)