a stopEgyéb 

Magyarokat diszkrimináló álláshirdetések

a stopNincsenek könnyű helyzetben a szlovákiai magyarok (sem), ha munkakeresésről van szó. Egyes álláshirdetések ugyanis eleve kizárják annak lehetőségét, hogy olyanok is betölthessék a munkakört, akik nem szlovákok.

Teljesen megszokott és érthető dolog, ha egy állást kínáló cég a jelentkezők számára nyelvi feltételt szab. Egyes álláshirdetések viszont – főleg az egyébként is magas munkanélküliséggel küzdő Dél-Szlovákiában – nyelvi követelményként a szlovákot, mint anyanyelvet jelölik meg. Ezt úgy is lehet érteni, hogy magyarok kizárva.

Lancz Attila, a Szlovákiai Magyarok Kerekasztala mellett működő Jogsegélyszolgálat munkatársa leszögezte, a szlovák anyanyelv, mint az alkalmazás feltétele egyértelműen diszkriminatív feltételnek minősül.

– Ennek a feltételnek a megszabásával az állást meghirdető cég az azonos képességű jelentkezők közül hátrányos helyzetbe hozza azt a jelentkezőt, akinek nem szlovák az anyanyelve. Azaz: a munkára való alkalmasság tekintetében azonos helyzetben lévők közül a nem szlovák anyanyelvű jelentkező egy formai ok miatt – pl. magyar anyanyelv – kerül hátrányba, nem pedig a munkaadó objektíven indokolható jogos érdeke miatt. A munkaadó objektíven indokolható jogos érdeke lehet pl. az, hogy az alkalmazottja nagyon jól, anyanyelvi szinten beszélje a szlovák nyelvet, ami tartalmi feltétel, de az nem, hogy az alkalmazott anyanyelve a szlovák legyen, mivel ez formai feltétel. Az anyanyelvi szintű szlovák nyelvtudás feltétele és a szlovák anyanyelvűség feltétele között tehát különbség van. Ergo: az antidiszkriminációs törvény szempontjából a szlovák anyanyelvűség feltétele nem elfogadható, mert nyelvi – súlyosabb esetben etnikai – alapon diszkriminál – fejtette ki a szakértő.

Delta nyomán F. L.

Hasonló bejegyzések